جراحی دندان عقل نهفته: ضرورت انجام و عوارض عدم درمان

جراحی دندان عقل نهفته

جراحی دندان عقل توسط جراح دندانپزشک برای دندان‌های عقل نیمه نهفته و نهفته انجام می‌شود و شامل بریدن لثه و برداشتن دندان به صورت کامل یا تکه‌ تکه شده است. دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته به دندانی گفته می‌شود که به دلیل عدم وجود جای کافی در فک، تاج آن هنگام رشد به طور کامل از لثه بیرون نیامده و بخشی از آن یا تمام آن‌ داخل لثه باقی‌ مانده باشد. بنابراین این دندان باید از داخل لثه خارج شود تا از آسیب‌های دیگر مانند عفونت، پوسیدگی، بهم ریختن دندان‌های دیگر، کیست و بیماری لثه جلوگیری شود. جراحی دندان عقل یکی از درمان‌های روتین دندانپزشکی، ایمن و بدون عوارض خاصی است و دوره بهبودی آن بین دو تا چهار روز طول می‌کشد. هزینه این جراحی نیز به میزان نهفتگی دندان بستگی دارد که در کلینیک دکتر صدق در سال ۱۴۰۳ بین ۴ تا ۷ میلیون تومان متغیر است.

دندان عقل نهفته و دردسرهای آن

دندان عقل نهفته و دردسرهای آن

دندان عقل آخرین دندانی است که در دهان رشد می‌کند. اکثر افراد بزرگسال بین یک تا چهار دندان عقل دارند و این دندان‌ها معمولاً در سنین ۱۸ تا ۲۴ سالگی ظاهر می‌شوند. در برخی افراد ممکن است دندان عقل تا اوایل ۱۲ یا ۱۳ سالگی بیرون بیاید اما اکثر افراد تا اوایل دهه ۲۰ سالگی دندان عقل ندارند.

دندان عقل نهفته و دردسرهای آن

گاهی اوقات، اگر فضای کافی در دهان نداشته باشید تا دندان عقل به طور کامل بیرون بیاید، این دندان به‌درستی رشد نمی‌کند و تمام یا بخشی از تاج آن زیر لثه باقی می‌ماند. به این حالت، دندان عقل نیمه نهفته یا نهفته گفته می‌شود که بهتر است در همان اوایل رویش که ریشه دندان کامل نشده، از دهان خارج شود تا باعث ایجاد مشکلات بعدی در آینده نشود. بنابراین اگر در معاینات دندانپزشکی مشخص شود که دندان عقل شما نهفته است یا ممکن است در آینده مشکلاتی ایجاد کند، دندانپزشک، جراحی دندان عقل را برای حذف آن توصیه می‌کند. برخی از مشکلات احتمالی مربوط به عدم برداشتن دندان عقل عبارتند از:

عفونت لثه و استخوان به دلیل نکشیدن دندان عقل

شایع‌ترین مشکل بالینی که در صورت عدم کشیدن دندان عقل به وجود می‌آید، پریکورونیت یا عفونت موضعی لثه است. به دلیل عدم وجود فضای کافی برای رویش کامل دندان عقل، بافت لثه اطراف آن می‌تواند تحریک و عفونی شود و در نتیجه به طور مکرر، باعث ایجاد درد، تورم و مشکلات جویدن یا بلع شود. همچنین ممکن است به دلیل تجمع پلاک، باکتری‌ها و پاکت‌های پریودنتال، اسیدی ترشح شود که باعث تشدید عفونت موضعی لثه شده و در صورت عدم درمان، منجر به بیماری عفونت لثه یا بیماری پریودنتال شود. استئومیلیت یا عفونت استخوان فک نیز یکی از مشکلاتی است که در صورت عدم خروج دندان عقل ممکن است رخ دهد.

تشکیل کیست به دلیل نکشیدن دندان عقل

برخی بیماری‌های غیرعفونی مانند کیست نیز ممکن است در صورت وجود دندان عقل نهفته ایجاد شوند. کیست‌ها کیسه‌هایی پر از مایع در داخل استخوان فک هستند که به دلیل وجود دندان‌های نهفته ایجاد می‌شوند. این کیست‌ها به آرامی گسترش می‌یابند و استخوان فک مجاور و گاهی اوقات دندان‌ها را از بین می‌برند. اگر دندان عقل شما در سنین پایین برداشته نشود، درمان آن می‌تواند بسیار دشوار باشد. تشکیل تومور نیز با اینکه نادر است، اما می‌تواند با تاخیر در کشیدن دندان عقل نهفته اتفاق بیفتد.

به هم ریختن دندان‌ها به دلیل نکشیدن دندان عقل

دندان عقل نهفته ممکن است باعث کج شدن و روی هم رفتن دندان‌های همان فک شود. این موضوع بیشتر در دندان‌های جلویی، به‌ویژه دندان‌های جلویی فک پایین قابل‌ مشاهده است. دندان عقل باعث ایجاد فشار روی دندان‌های مجاور خود شده و باعث می‌شود که آن‌ها از تراز طبیعی خود خارج شوند. بنابراین دلیل برداشتن دندان عقل در درجه اول جلوگیری از آسیب‌های طولانی مدت به دندان‌های دیگر، لثه‌ها و استخوان فک است.

آسیب به دندان‌های مجاور به دلیل نکشیدن دندان عقل

اگر فضای کافی برای تمیز کردن اطراف دندان عقل نیمه نهفته وجود نداشته باشد، دندان آسیای دوم که دقیقا کنار دندان عقل است ممکن است دچار آسیب‌هایی شود. این آسیب‌ها می‌تواند شامل بیماری لثه، از دست دادن استخوان اطراف دندان و پوسیدگی باشد. همچنین دندان نهفته می‌تواند به ریشه دندان مجاور خود فشار وارد کرده و در نهایت باعث پوسیدگی و حتی از دست رفتن آن شود.

جراحی دندان عقل

بهترین سن کشیدن دندان عقل قبل از سی سالگی است. زیرا در سن چهل سالگی ریشه‌های دندان عقل به استخوان فک متصل شده و کشیدن آن پیچیده‌تر و سخت‌تر می‌شود و احتمال ایجاد عوارض بعد از جراحی در این افراد بالاتر می‌رود.

جراحی دندان عقل حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. در طی جراحی به دلیل تزریق بی‌حسی، دردی را احساس نخواهید کرد. در ادامه مراحل کلی جراحی دندان عقل آورده شده است:

 • بی‌حسی: با توجه به پیچیدگی عمل، تشخیص دندانپزشک و درخواست بیمار، یکی از سه روش‌ زیر استفاده می‌شود:
  • بی‌حسی موضعی: بی‌حسی موضعی در نزدیکی محل جراحی دندان عقل تزریق می‌شود. گاهی قبل از تزریق، یک ماده بی‌حس کننده به لثه‌ها زده می‌شود که درد تزریق را حس نکنید. با این روش شما حین جراحی کاملا بیدار هستید اما هیچ دردی را احساس نخواهید کرد.
  • استفاده از آرام‌بخش: در برخی مواقع مانند ابتلا به برخی بیمار‌ی‌های زمینه‌ای، معلولیت و … با تشخیص جراح دندانپزشک، برای بیمار از آرام‌بخش استفاده می‌شود و علاوه بر آن، برای بی‌حس کردن لثه‌ها از بی‌حسی موضعی نیز استفاده می‌شود. پس از دریافت آرام‌بخش شما آرام، بدون استرس و خواب آلود هستید اما بیهوش نیستید. آرام‌بخش معمولا ترکیبی از اکسیژن و اکسید نیتروژن است که از طریق ماسک تنفسی که روی دهان و بینی شما گذاشته می‌شود و با نفس کشیدن وارد بدن شده و اثر خود را می‌گذارد.
  • بیهوشی عمومی: در برخی شرایط خاص مانند ترس شدید فرد از دندانپزشکی یا ابتلا به برخی معلولیت‌ها و مشکلات ذهنی، دندانپزشک ترجیح می‌دهد برای بیمار در جراحی دندان عقل از بیهوشی عمومی استفاده کند. به این ترتیب در جراحی دندان عقل با بیهوشی، شما هوشیاری خود را کامل از دست می‌دهید و حین جراحی بیدار نیستید.
 • برش لثه: جراح دندانپزشک برشی را در بافت لثه ایجاد می‌کند تا دندان نهفته نمایان شود.
 • لق کردن دندان عقل: پس از اینکه دندان عقل به طور کامل در معرض دید قرار گرفت، دندانپزشک با ابزارهای جراحی مختلف می‌تواند به آرامی آن را از بافت همبند در حفره دندان جدا کند. همچنین ممکن است برای برداشتن راحت تر دندان، آن را به چند قسمت تقسیم کند.
 • برداشتن دندان عقل: پس از لق شدن و تقسیم دندان، جراح دندانپزشک با استفاده از ابزار مخصوص، دندان کامل یا تکه های آن را بیرون می‌کشد. در صورتی که دندان بعد از برش کاملا مشخص باشد می‌توان آن را کامل کشید. اما اگر به حالتی قرار گرفته باشد که نتوان آن را یکباره کشید، ممکن است لازم باشد دندان به بخش‌های کوچکتر تقسیم شود تا راحت‌تر برداشته شود.
 • تمیز کردن و بخیه زدن: پس از کشیدن دندان عقل، جراح دهان و محل کشیدن دندان را کاملا تمیز می‌کند و بخیه می زند. بخیه ممکن است جذبی و یا معمولی باشد.

تفاوت کشیدن و جراحی دندان عقل

تفاوت جراحی دندان عقل با کشیدن، در میزان نهفته بودن دندان است. دندان عقل شامل سه نوع کامل، نیمه نهفته و نهفته است. دندان عقلی که کامل روییده باشد، نیازی به جراحی ندارد و با کشیدن، می‌توان آن را خارج کرد. اما اگر نیمه نهفته و نهفته باشد، یعنی بخشی از دندان یا کل آن در لثه یا استخوان گیر افتاده است. بنابراین برای برداشتن آن نیاز به برش لثه داریم و باید دندان عقل را با جراحی خارج کنیم.

عوارض جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل یک روش بسیار رایج و ایمن است و در اکثر موارد عوارض خاصی ندارد. با این حال، برخی عوارض هستند که ممکن است برای برخی افراد اتفاق بیفتد. این عوارض بین جراحی و کشیدن دندان عقل مشترک هستند و در هر دو صورت امکان وقوع دارند:

درای ساکت (Dry socket) یا حفره خشک از عوارض شایع جراحی و کشیدن دندان عقل است که البته به راحتی درمان می‌شود. ساکت دندان، سوراخی در استخوان است که دندان شما در آن قرار دارد. پس از برداشتن دندان، یک لخته خون در حفره ایجاد می‌شود تا از استخوان و اعصاب زیر آن محافظت کند. اگر لخته خون در این حفره ایجاد نشود یا از بین برود، استخوان و اعصاب در معرض هوا، غذا، مایعات و هر چیز دیگری که وارد دهان می‌شود، قرار می‌گیرند. به این وضعیت درای ساکت گفته می‌شود که ممکن است با درد ضربان دار، احساس طعم ناخوشایند و بوی بد دهان همراه باشد. درای ساکت در شرایط زیر احتمال وقوع بیشتری دارد:

 • مصرف سیگار
 • مصرف قرص ضد بارداری
 • خارج کردن دندان‌های عقل پایین
 • سن بالای ۲۵ سال
 • جراحی پیچیده و دشوار

حفره خشک عفونت نیست و آنتی بیوتیک‌ها کمکی به درمان آن نمی‌کنند و می‌توان آن را با شستن دقیق ناحیه و پوشاندن یک پانسمان ضد عفونی کننده درمان کرد.

این حالات ممکن است در لب پایین، چانه و زبان احساس شود زیرا دندان عقل به اعصابی نزدیک است که به این نواحی، لثه و زبان می‌رسند. اگر در طول جراحی دندان عقل، این اعصاب آسیب ببینند، می‌تواند باعث ایجاد احساس خفیف سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی کامل در لب پایین، چانه، دندان‌های پایین، لثه‌های اطراف دندان‌های پایین و زبان شود.

این آسیب عصبی معمولاً موقتی است و قبل از عمل جراحی، خطر آسیب عصبی با رادیوگرافی بررسی می‌شود. اگر خطر آسیب عصبی بالا باشد، ممکن است درمان دیگری به نام کرونکتومی برای شما انجام شود. کرونکتومی فقط شامل برداشتن قسمت بالایی یا تاج دندان است و ریشه‌های دندان در جای خود رها می‌شوند تا خطر آسیب عصبی کاهش پیدا کند.

اگر هر دندانی در فک پایین برداشته شود، به مفاصل فک (درست جلوی گوش) فشار وارد می‌شود. اگرچه دندانپزشک سعی می‌کند هنگام برداشتن دندان‌ها فشار را کاهش دهد، اما برخی افراد دچار درد و سفتی در فک می‌شوند. این مشکل معمولا در عرض چند هفته بهبود می‌یابد، اما برای برخی افراد مشکلات مفصل فک می‌تواند بیشتر طول بکشد.

آسیب دیدن اعصاب صورت یکی از نگرانی‌هایی است که برخی از افراد قبل از جراحی دندان عقل، دچار آن می‌شوند. آسیب عصبی در اغلب موارد، طی جراحی دندان عقل فک پایین رخ می‌دهد زیرا موقعیت یکی از عصب‌هایی که از فک پایین عبور می‌کند، بسیار نزدیک به دندان عقل پایین است. حتی گاهی اوقات این عصب در بین ریشه‌های دندان آسیاب سوم پایینی قرار دارد. در چنین حالتی، در روند برداشتن دندان عقل، به دلیل نزدیکی فیزیکی به این عصب ممکن است مقداری آسیب به آن وارد شود.

این آسیب عصبی برای اکثر افراد کاملا گذرا است اما در بدترین حالت ممکن است دائمی باشد. نوع علائمی که فرد در صورت آسیب عصبی ممکن است تجربه کند، به میزان آسیب عصبی بستگی دارد و در صورت آسیب خفیف، ممکن است مقداری احساس بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در سمتی که دندان کشیده شده، در ناحیه لب، زبان و فک داشته باشد.

بهترین راه برای جلوگیری از آسیب عصبی در حین کشیدن دندان عقل، مراجعه به یک دندانپزشک ماهر است که قبل از جراحی دندان عقل، به دقت تصویر سی تی اسکن دهان و دندان شما را مشاهده کرده و موقعیت اعصاب را بررسی کند. در صورتی که موقعیت عصب پیچیده بود، دندانپزشک شما را به متخصصین جراحی فک و دهان که تجربه برخورد با این موارد را دارند، ارجاع می‌دهد تا بدون آسیب، دندان عقل شما خارج شود.


چه زمانی باید دوباره به دندانپزشک مراجعه کرد؟

در صورت وجود هریک از علائم زیر پس از جراحی دندان عقل، به دندانپزشک مراجعه کنید:

 • داشتن تب بالای ۳۸ درجه
 • خروج عفونت یا چرک از محل جراحی
 • خونریزی شدید
 • مشاهده خون یا چرک در تخلیه بینی
 • افزایش تورم بعد از سه روز
 • بی‌حسی کامل صورت
 • مشکل در بلع یا تنفس
 • دردی که با مسکن آرام نمی‌شود

آماده سازی قبل از جراحی دندان عقل

دندانپزشک ممکن است جراحی دندان عقل را خودش انجام دهد یا شما را به جراح پریودنتال ارجاع دهد. دندانپزشک قبل از جراحی دندان عقل موارد زیر را بررسی خواهد کرد:

 • معاینه بالینی: بررسی تورم، حساسیت، باز شدن دهان، غدد لنفاوی، پوسیدگی
 • بررسی سوابق پزشکی: آلرژی، داروهای مصرفی، شرایط سلامتی
 • رادیوگرافی اشعه ایکس: بررسی موقعیت دندان عقل، اعصاب مجاور و سلامت ساختارهای اطراف آن در عکسبرداری سه بعدی اشعه ایکس (OPG)
 • آزمایشات تشخیصی: بررسی و تشخیص نوع عفونت در صورت وجود

سپس جراح دندانپزشک به شما توضیح خواهد داد که قبل و بعد از جراحی دندان عقل باید چه نکاتی را رعایت کنید. به طور کلی نکاتی که قبل جراحی دندان عقل باید به آن‌ها توجه کنید شامل موارد زیر است:

 • عدم مصرف برخی داروها: خطر خونریزی می‌تواند با مصرف برخی داروها مانند داروهای زیر افزایش یابد. بنابراین ممکن است لازم باشد مصرف این داروها را از چهار تا هفت روز قبل از جراحی متوقف کنید.
 • ایبوپروفن
 • ناپروکسن
 • آسپرین
 • کومادین (وارفارین)
 • پلاویکس (کلوپیدوگرل)

همچنین اگر هر داروی دیگری مصرف می‌کنید، حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

 • عدم مصرف دخانیات و الکل: باید حداقل هشت ساعت قبل از جراحی دندان عقل از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید.
 • هماهنگی داشتن یک همراه: بهتر است قبل از عمل هماهنگ کنید تا یک همراه داشته ‌باشید که شما را پس از عمل به خانه ببرد، زیرا پس از بی‌حسی و عمل دچار بی‌حالی خواهید شد و نمی‌توانید رانندگی کنید.
 • توجه به رژیم غذایی: اگر عمل جراحی قرار است با بیهوشی عمومی انجام شود، باید ناشتا باشید. پس قبل از عمل از نحوه بی‌حسی خود اطمینان حاصل کنید و طبق آن رژیم غذایی خود را رعایت کنید.
 • هماهنگی مرخصی از محل کار: بعد از جراحی دندان عقل، شما حداقل به یک روز استراحت نیاز دارید. بنابراین عمل را در روزهای تعطیل خود انجام دهید و یا از قبل برای گرفتن مرخصی به مدت حداقل یک روز هماهنگ کنید.

مراقبت‌های بعد جراحی دندان عقل

مراقبت‌های بعد جراحی دندان عقل

پس از جراحی، بیماران ممکن است تورم و درد در اطراف محل کشیدن تجربه کنند. دندانپزشک دستورالعمل‌های خاصی را برای مراقبت‌های بعد از جراحی دندان عقل، مانند مدیریت درد، محدودیت‌های غذایی و اقدامات مناسب بهداشت دهان و دندان به شما ارائه می‌دهد. بهبودی پس از جراحی کشیدن دندان عقل معمولاً حدود یک هفته تا ده روز طول می‌کشد. در این دوره، پیروی از دستورالعمل‌های دندانپزشک برای به حداقل رساندن عوارض و اطمینان از روند بهبود بسیار مهم است. نکاتی که باید رعایت کنید شامل موارد زیر است:

 • مدیریت درد: مسکن‌های بدون نسخه می‌توانند به کنترل هرگونه ناراحتی بعد از جراحی کمک کنند. دندانپزشک همچنین ممکن است در صورت لزوم داروهای قوی‌تری تجویز کند.
 • کاهش تورم: استفاده از کمپرس یخ در قسمت بیرونی صورت در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول می‌تواند به کاهش تورم کمک کند. تورم حدوداً پس از ۳ روز برطرف خواهد شد.
 • تعویض پانسمان: گاز پانسمان را گاهی با دندان‌ فشار دهید و اگر حس کردید پانسمان خون زیادی جذب کرده، پانسمان را عوض کنید. به طور کلی بهتر است هر ۵ ساعت یک‌بار پانسمان را عوض کنید.
 • مصرف غذای نرم: چند روز پس از جراحی غذاهای نرم مصرف کنید و از خوردن غذاهای داغ، تند یا سفت که ممکن است محل جراحی را تحریک کنند، خودداری کنید. غذاهای نرم شامل سوپ، آَش، جو دو سر پرک، ماست و سایر غذاهایی است که نیازی به جویدن ندارند.
 • مصرف آب: هیدراته ماندن تاثیر بسیار زیادی در روند بهبودی دارد. پس آب و مایعات زیاد مصرف کنید و سعی کنید دمای آن ولرم باشد.
 • رعایت بهداشت دهان: تمیز نگه داشتن دهان در طول فرآیند بهبودی ضروری است. طبق دستور دندانپزشک به آرامی با آب نمک (۱ قاشق غذاخوری در یک فنجان آب ولرم) یا دهانشویه تجویز شده دهان را شستشو دهید. مسواک زدن را از روز دوم شروع کنید و با دقت آن را انجام دهید و از برخورد مسواک به محل جراحی خودداری کنید. همچنین توجه داشته باشید که چند روز اول بدون خمیردندان مسواک بزنید که نیازی به چرخاندن آب در دهان نداشته باشید، زیرا این کار ممکن است باعث شل شدن و جدا شدن لخته خونی شود.
 • مصرف آنتی بیوتیک: آنتی بیوتیک، مسکن و داروهای تجویز شده توسط پزشک را حتما سر ساعت مصرف کنید تا از ایجاد عفونت جلوگیری شود.
 • عدم استفاده از نی: نوشیدنی و آب را با نی ننوشید زیرا عمل مکیدن ممکن است لخته‌های خونی که به بهبودی زخم کمک می‌کند را شل و جدا کند.
 • اجتناب از فعالیت شدید: باید برای چند روز از فعالیت‌های بدنی شدید پرهیز کنید زیرا می‌تواند در روند بسته شدن و ترمیم زخم اختلال ایجاد کند و منجر به یک وضعیت دردناک به نام درای ساکت یا حفره خشک شود.
 • عدم مصرف الکل و سیگار: مصرف الکل و سیگار نیز در روند بهبودی زخم تاثیر منفی می‌گذارند و به هیچ وجه نباید در روزهای اولیه پس از جراحی دندان عقل مصرف شوند.
 • بالاتر بودن سر هنگام خواب: دو روز اول پس از جراحی بهتر است از یک یا دو بالش اضافه استفاده کنید تا سر شما کمی بالاتر باشد. این کار جریان خون به دهان را کاهش می‌دهد و باعث کاهش سریع‌تر درد می‌شود.
 • عدم لمس ناحیه جراحی: به هیچ وجه قبل از بهبودی به ناحیه جراحی دست نزنید و یا با زبان آن را لمس نکنید.

هزینه جراحی دندان عقل

هزینه جراحی دندان عقل به سطح نهفتگی و تعداد دندان‌هایی که نیاز به جراحی دارند، بستگی دارد. جراحی دندان عقل توسط بیمه پوشش داده می‌شود اما باید با ارائه دهنده بیمه خود صحبت کنید تا بدانید چه مواردی و تا چه سقفی پوشش داده خواهد شد. مهم‌ترین عوامل موثر بر هزینه جراحی دندان عبارتند از:

 • شرایط دندان و میزان نهفتگی
 • میزان پیچیدگی جراحی
 • نوع بیهوشی
 • تخصص و مهارت دندانپزشک
 • شهر و محل کلینیک دندانپزشکی

در سال ۱۴۰۳ جراحی دندان عقل در کلینیک دکتر محسن صدق چیزی بین ۵ تا ۸ میلیون تومان هزینه در پی دارد. اگر دندان عقل نیمه نهفته باشد، هزینه آن ۵ میلیون تومان و اگر دندان عقل نهفته باشد، هزینه آن ۸ میلیون تومان است.

در صورتی که شما نیز دارای دندان عقل نهفته هستید و نیاز به جراحی دندان عقل دارید، می‌توانید برای بررسی بیشتر و مشاوره به کلینیک دکتر صدق مراجعه کنید تا مشاوره‌های لازم برای انتخاب روش درمانی مناسب با شرایط خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

جراحی دندان عقل بالا راحت تر است یا پایین؟

به دلیل نزدیک‌تر بودن فک بالا به سر و جمجمه، فشار بیشتری به جمجمه وارد شده و درنتیجه درد و عوارض جانبی آن هم بیشتر خواهد بود. به همین دلیل درد بعد از کشیدن دندان عقل پایین به مراتب کمتر از فک بالا است.

جراحی دندان عقل قبل از ارتودنسی لازم است؟

ارتودنسی برای مرتب کردن دندان‌ها استفاده می‌شود، بنابراین قبل از آن لازم است ناهنجاری‌هایی مانند دندان عقل نیمه نهفته، نهفته، کج یا ناقص از دهان خارج شود تا تاثیر ارتودنسی به بالاترین حد خود برسد.

جراحی دندان عقل چقدر طول می‌کشد؟

به طور معمول جراحی دندان عقل حدود یک ساعت یا کمتر طول می‌کشد. اگر جراحی پیچیده‌تر باشد ممکن است این زمان طولانی‌تر شود.

جراحی دندان عقل در بارداری ضرر دارد؟

بهترین کار این است که قبل از اقدام به بارداری، به دندانپزشکی مراجعه کنید و درمان‌های لازم را انجام دهید. زیرا اگر در حین بارداری دچار درد و عفونت شوید، درمان آن ممکن است پیچیده باشد. رادیوگرافی، مصرف آنتی بیوتیک و مسکن در دوران بارداری با چالش‌هایی همراه است و بهتر است بعد از بارداری انجام شود.

چه مدت بعد از جراحی دندان عقل می‌توان به کارهای روزانه برگشت؟

اکثر افراد دو تا سه روز پس از جراحی دندان عقل می‌توانند به محل کار یا درس خود برگردند. با این حال اگر شغل شما نیاز به کار فیزیکی سنگین یا بلند کردن اجسام سنگین دارد، بهتر است چند روز بیشتر از کار خود مرخصی بگیرید.

بهبودی پس از کشیدن دندان عقل چقدر طول می‌کشد؟

اکثر افراد در عرض سه تا چهار روز بهتر می‌شوند اما اگر دو دندان عقل را همزمان جراحی کرده باشید، ممکن است دوره نقاهت پس از جراحی دندان عقل تا چند هفته طول بکشد تا لثه‌ها کامل بهبود پیدا کنند. به توصیه‌های دندانپزشک و مراقبت‌های پس از جراحی دندان عقل عمل کنید تا دوران بهبودی کوتاه‌تری داشته باشید.

علت بوی بد دهان بعد از جراحی دندان عقل چیست؟

بوی بد دهان ناشی از لخته خون در دهان شماست. بنابراین بهداشت دهان را رعایت کنید و مرتب مسواک بزنید و از دهانشویه برای ضدعفونی کردن محل زخم استفاده کنید. اما اگر بعد از یک هفته هنوز احساس طعم و بوی بد در دهان داشتید حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا احتمال درای ساکت را بررسی کند.

بهترین سن جراحی دندان عقل چیست؟

زمان جراحی دندان عقل می‌تواند در هر فرد متفاوت باشد، اما بسیاری از دندانپزشکان به طور کلی توصیه می‌کنند که بهتر است این جراحی در سن ۱۸ تا ۲۵ سالگی انجام شود. زیرا در این سنین دندان عقل هنوز در حال شکل گیری است و به همین دلیل جراحی آن‌ها با خطر و عوارض کمتر مواجه خواهد بود.

درد جراحی دندان عقل زیاد است؟

اگر بی‌حسی توسط جراح ماهر، در جای درست و اصولی انجام شود، در حین جراحی دردی احساس نخواهید کرد و کل فک تا حدود نیم ساعت الی یک ساعت بی‌حس است. با از بین رفتن بی‌حسی کم کم در ناحیه جراحی شده درد و ناراحتی احساس خواهید کرد ولی با داروهای تجویز شده کنترل می‌شود و شرایط غیرعادی و دردناکی نخواهید داشت.

گلو درد بعد از جراحی دندان عقل طبیعی است؟

اگر گلو درد جزیی بوده و علائم دیگری وجود نداشته باشد، ممکن است به دلیل این باشد که بیمار در طول درمان، حدود یک ساعت دهان را باز نگه داشته، بنابراین حفره گلو و لوزه‌ها خشک شده‌اند و در زیر گلو و کنار لب کشیده شده است. اما اگر گلودرد عفونی همراه علائم سرماخوردگی باشد، ارتباطی به جراحی دندان ندارد و نشانه سرماخوردگی است.

آیا می‌توانم بعد از جراحی دندان عقل حمام بروم؟

در طول دوره بهبودی پس از جراحی دندان عقل هیچ محدودیتی برای بهداشت عمومی وجود ندارد. شما می‌توانید به طور معمول دوش بگیرید و حمام کنید.

بعد از جراحی دندان عقل می‌توانم قهوه بخورم؟

درجه حرارت و اسیدیته قهوه می‌تواند عوارضی را در بهبودی جراحی ایجاد کند. علاوه بر این، قهوه ادرارآور است، به این معنی که باعث از دست دادن مایعات بدن می‌شود. به این دلیل که هیدراته ماندن برای بهبودی سریع ضروری است، نوشیدن قهوه باعث اختلال در روند بهبودی می‌شود.

آیا نوشیدن آب بلافاصله پس از جراحی دندان عقل اشکال دارد؟

پس از جراحی دندان عقل در چند ساعت اول باید از خوردن غذا خودداری کنید اما نوشیدن آب زیاد برای هیدراته نگه داشتن شما ضروری است. می توانید از آبگوشت ولرم، مکمل‌های رژیمی مایع و آبمیوه‌های با اسیدیته کم میل کنید. روز بعد غذاهای نرم که نیازی به جویدن ندارند اضافه کنید.

خوردن بستنی بعد از جراحی دندان عقل خوب است؟

از آنجایی که بستنی سرد است، می‌تواند به کاهش طبیعی تورم در دهان کمک کند. با این حال بستنی را با دقت انتخاب کنید. خوردن بستنی نرم درست بعد از عمل جراحی ایده آل است، زیرا نیازی به فشار زیاد عضله فک برای خوردن ندارد. همچنین از خوردن نان بستنی، کاکائو یا هر چیز سفتی که ممکن است همراه بستنی باشد خودداری کنید.

چه مدت بعد از جراحی دندان عقل باید آن را با آب نمک بشوییم؟

شستشوی آب نمک را از روز بعد از عمل شروع کنید و به مدت ۱ هفته ادامه دهید. هر روز ۳ تا ۴ بار با آب نمک ولرم بشویید. برای تهیه محلول ۱ قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان کوچک یا یک فنجان آب ولرم حل کنید.

آیا می‌توانم بعد از جراحی دندان عقل با خمیر دندان مسواک بزنم؟

حداقل به مدت ۳ تا ۴ روز نباید از خمیر دندان استفاده کنید. زیرا در صورت استفاده از خمیر دندان باید دهان خود را آبکشی کرده و کف آن را خارج کنید. این کار می‌تواند لخته خون را از بین ببرد، خونریزی ایجاد کند و باعث ایجاد درای ساکت شود.

آیا دندان عقل بالا سریع‌تر از پایین‌تر بهبود می‌یابد؟

در بیشتر موارد، دندان‌های عقل در فک بالا سریع‌تر از دندان‌های فک پایین بهبود می‌یابند. تفاوت در زمان بهبودی عمدتاً به دلیل تراکم بالاتر استخوان فک پایین است، به این معنی که رشد کافی استخوان برای جایگزینی فک خالی پایین زمان بیشتری می‌برد.

بعد از جراحی دندان عقل چه اتفاقی برای حفره آن می‌افتد؟

از دست دادن استخوان یک مشکل جدی برای کسانی است که دندان خود را کشیده‌اند. زیرا دندان‌های سالم باقی‌مانده برای پر کردن شکاف دندان‌ها جابه‌جا می‌شوند. این جابجایی دندان و نداشتن ریشه دندان می‌تواند منجر به ضعیف شدن آهسته استخوان فک شود.

آیا دندان‌های دیگر بعد از جراحی دندان عقل حرکت می‌کنند؟

زمانی که دندان‌های عقل برداشته می‌شوند، دندان‌های آسیا ممکن است کمی حرکت کنند، زیرا دیگر فشاری توسط دندان عقل به آن‌ها وارد نمی‌شود. اگرچه ممکن است کمی حرکت کنند، اما دندان‌ها تغییر محسوسی نخواهند کرد که در لبخند شما فاصله یا ناهماهنگی ایجاد شود.

آیا بعد از جراحی دندان عقل می‌توانم صحبت کنم؟

پس از کشیدن دندان عقل، همچنان می‌توانید صحبت کنید، اما سعی کنید در چند روز اول مکالمه خود را کوتاه نگه دارید. به یاد داشته باشید که هنگام صحبت کردن، ماهیچه‌های زبان و دهان شما حرکت می‌کنند، که می‌تواند از ایجاد لخته خون در حفره‌های خالی دندان جلوگیری کند.

مشاوره تلفنی