چگونه از عوارض ایمپلنت دندان جلوگیری کنم؟

چگونه از عوارض ایمپلنت دندان جلوگیری کنم؟

ایمپلنت دندان روشی بسیار مطمئن و کارآمد است که تکنیک‌ها و فناوری‌های مربوط به آن نیز پیوسته در حال پیشرفت هستند. این امر باعث شده تا ایمنی و موفقیت آن روز‌به‌روز بیشتر شود. نرخ موفقیت کاشت ایمپلنت دندان بیش از ۹۵٪ است و عوارض آن بسیار نادر است. با انتخاب دندانپزشک باتجربه و رعایت دستورالعمل‌های مربوط به آمادگی قبل از کاشت ایمپلنت و مراقبت‌های پس از آن، احتمال بروز عوارض تقریباً به صفر می‌رسد. تنها در موارد نادری که کاشت ایمپلنت توسط یک دندانپزشک بی‌تجربه انجام شود، احتمال بروز عوارض شدید وجود دارد.

ما چطور از عوارض ایمپلنت دندان جلوگیری می‌کنیم؟

کاشت ایمپلنت شامل مراحلی مانند کشیدن دندان باقی‌مانده، جای‌گذاری پایۀ ایمپلنت، جوش‌خوردن ایمپلنت به استخوان فک، ساخت و قرارگیری تاج یا روکش دندان می‌شود. گاهی اوقات انجام لیفت سینوس و پیوند استخوان نیز ضروری است. ایمنی تمام این روش‌ها ثابت شده است، اما عواملی مانند اشتباه یک دندانپزشک بی‌تجربه در نحوه کاشت و انتخاب ایمپلنت می‌تواند موجب بروز عوارض در مراحل مختلف کاشت دندان شود. همچنین سهل‌انگاری افراد در رعایت نکات مراقبتی و بهداشتی نیز بر احتمال بروز عوارض نیز اثر می‌گذارد.

ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر صدق با ارزیابی کامل قبل از کاشت، طرح درمان جامع و کارآمد و ارائۀ دستورالعمل‌های دقیق از بروز عوارض ایمپلنت جلوگیری می‌کنیم. در ادامه با راهکارهای ما برای جلوگیری از عوارض احتمالی ایمپلنت آشنا می‌شوید:

 • جلوگیری از بروز درد: ما در کلینیک دکتر صدق برای کاشت ایمپلنت از جدیدترین تکنیک‌ها و فناوری‌های پیشرفته استفاده می‌کنیم تا بافت‌های مجاور ایمپلنت کمترین آسیب را دیده و پس از کاشت دچار عوارضی مانند درد نشوید. درد پس از کاشت ایمپلنت برخلاف تصورات، اگر توسط یک دندانپزشک باتجربه انجام شود، بسیار خفیف است. بر اساس نتایج یک پژوهش، بنا بر گزارش کسانی که کاشت دندان انجام داده بودند، درد پس از ایمپلنت کمتر از درد کشیدنِ دندان بود (منبع). ما برای آن که درد پس از کاشت ایمپلنت به حداقل برسد، به شما توصیه می‌کنیم که:
  • هر چند ساعت یک بار کیسۀ یخ را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی صورت بگذارید تا درد، خونریزی و التهاب کمتر شود. پس از گذشت ۷۲ ساعت از کمپرس گرم استفاده کنید.
  • داروهای مسکن تجویز شده مانند استامینوفن و داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن را طبق دستور مصرف کنید.
  • غذاهای جویدنی میل نکنید.
  • استراحت کنید.
 • جلوگیری از تورم: ما فشار شدیدی را هنگام کاشت به فک و صورت وارد نمی‌کنیم، لثه‌ها، بافت‌های دهان و صورت پس از کاشت دچار تورم نمی‌شوند. البته تورم خفیف و موقتی پس از کاشت ایمپلنت، عادی و در واقع واکنش بدن به کاشت ایمپلنت است. توصیه‌های ما برای جلوگیری از تورم پس از کاشت دندان شامل موارد زیر است:
  • در ۲۴ ساعت اولیۀ پس از کاشت ایمپلنت از کمپرس یخ استفاده کنید.
  • سر را در بیشتر مواقع تا زمان بهبودی کامل بالا نگه دارید.
  • فعالیت‌های بدنی سنگین انجام ندهید.
 • مدیریت خونریزی: خونریزی خفیف در محل ایمپلنت به مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از کاشت عادی است. ما در کلینیک دکتر صدق راهکارهای زیر را برای کاهش خونریزی و بند آوردن آن به مراجعین توصیه می‌کنیم:
  • گاز استریل را تا یک ساعت پس از کاشت ایمپلنت با دندان‌ها نگه دارید و با ملایمت فشار بدهید.
  • تا پایان روز غذا و نوشیدنی داغ میل نکنید.
  • تا چند ساعت آب دهان را تف نکنید.
  • در روز کاشت از دهان‌شویه استفاده نکنید.
  • تا ۲۴ ساعت از کمپرس یخ روی صورت استفاده کنید.
 • کاهش احتمال بروز عفونت: اگرچه ۵۰۰ تا ۶۵۰ گونه باکتری در محیط دهان زندگی می‌کنند، خطر عفونت در صورتی که دندانپزشک کاشت ایمپلنت را با رعایت نکات بهداشتی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در یک محیط استریل و خالی از باکتری انجام دهد، بسیار پایین است. ما در کلینیک دکتر صدق نظارت سخت‌گیرانه‌ای بر استریل‌سازی محیط کلینیک داریم. همچنین رعایت نکات زیر را برای از بین بردن خطر بروز عفونت به مراجعه‌کنندگان محترم توصیه می‌کنیم:
  • حتماً بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را پس از یک روز یا دو روز شروع کنید تا ذرات غذا در محل ایمپلنت جمع نشود و از تجمع باکتری‌ها جلوگیری شود.
  • طبق دستور از دهان‌شویۀ تجویزشده یا آب نمک برای شستشوی محیط دهان استفاده کنید.
  • آنتی‌بیوتیک‌های تجویزشده را حتماً در زمان خود و تا پایان مصرف کنید.
 • جلوگیری از لق شدن پایه ایمپلنت: شل و لق شدن پایه ایمپلنت عارضۀ نادری است که درصد شیوع آن فقط نیم درصد تا دو درصد گزارش شده است (منبع). در کلینیک دکتر صدق برای آن که از لق شدن پیچ ایمپلنت جلوگیری کنیم، بار بیش از حد به ایمپلنت تحمیل نمی‌کنیم، بارگذاری روکش را در زمان مناسب انجام می‌دهیم و نهایت دقت را برای کاشت ایمپلنت در نقطۀ مناسب و با زاویۀ صحیح به کار می‌بریم. همچنین قبل از کاشت، بیماری‌های زمینه‌ای موجود لثه و دهان را درمان می‌کنیم.
 • جلوگیری از شکست ایمپلنت: در کلینیک دکتر صدق، برای آن که وارد شدن بار و ضربه بیش از حد باعث شکست ایمپلنت نشود، روکش موقت را کمی کوتاه‌تر طراحی می‌کنیم و برای مراجعینی که عادت به دندان قروچه دارند، نایت گارد تهیه می‌کنیم. همچنین از ایمپلنت‌های باکیفیت استفاده می‌کنیم. در معاینه‌های دوره‌ای نیز ارزیابی‌های لازم را انجام می‌دهیم تا در صورت بروز هرگونه مشکلی، با انجام اقدام لازم از شکست ایمپلنت جلوگیری کنیم. البته جایی برای نگرانی نیست، چون میزان شیوع شکست ایمپلنت ۰/۱۶ تا ۱/۵ درصد است (منبع).

ما در کلینیک دکتر صدق تمامی ایمپلنت‌ها را ضمانت می‌کنیم و گارانتی کتبی ایمپلنت را به مراجعین تقدیم می‌کنیم.

 • پیشگیری از التهاب لثه: بیماری‌های التهابی لثه مانند پری‌ایمپلنتایتیس (Peri-Implantitis) به مرور زمان باعث تحلیل رفتن استخوان و لق شدن ایمپلنت می‌شوند. در کلینیک دکتر صدق برای پیشگیری از التهاب لثه اصول رعایت بهداشت ایمپلنت کاشته شده را به شما آموزش می‌دهیم. مهم‌ترین توصیه‌های ما دربارۀ پیشگیری از التهاب لثه این است که اگر سیگاری هستید، سیگار را ترک کنید و در صورت ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای حتماً درمان‌های لازم را برای مدیریت بیماری انجام دهید. همچنین توصیه می‌کنیم که هر شش ماه یک بار برای بررسی وضعیت ایمپلنت به کلینیک مراجعه کنید.
 • جلوگیری از پس‌زدن ایمپلنت: ما با ارزیابی دقیق سلامت و تراکم استخوان فک و همچنین درمان بیماری‌های زمینه‌ای دهان و دندان، تلاش می‌کنیم تا از بروز عوارض جلوگیری کرده و همچنین احتمال پس زدن ایمپلنت دندان را کاهش دهیم. به همین دلیل است که تاکنون تمامی مراجعه‌کنندگان ما کاشت ایمپلنت موفق و بدون عارضه‌ای داشته‌اند.
 • جلوگیری از جابه‌جایی ایمپلنت: ما برای جلوگیری از جابه‌جایی ایمپلنت همواره پیش از کاشت اباتمنت و نصب روکش عکس‌برداری انجام می‌دهیم تا از جوش خوردن پایه ایمپلنت به استخوان مطمئن شویم. همچنین به مراجعین توصیه می‌کنیم سیگار و استعمال دخانیات را در دوره نقاهت ترک کنند تا جریان خون در لثه‌ها مختل نشود و باعث بروز اشکال در فرآیند بهبودی دهان نشود.
 • جلوگیری از وارد شدن ایمپلنت به حفرۀ سینوس: ما در کلینیک دکتر صدق کاشت ایمپلنت را با استفاده از روش‌های تصویربرداری پیشرفته با دقت حداکثری انجام می‌دهیم تا احتمال پارگی غشای سینوس کاملاً از بین رفته و از ورود ایمپلنت به سینوس جلوگیری شود. با این حال در برخی از مراکز کاشت دندان پیش می‌آید که ایمپلنت فک بالا به دلایلی مانند کم بودن تراکم استخوان یا پایین بودن سینوس، پس از کاشت وارد حفرۀ سینوس می‌شود. این عارضه خطر عفونت، پس زدن ایمپلنت و سینوزیت را افزایش می‌دهد.
 • پیشگیری از آسیب عصبی: رادیوگرافی قبل از کاشت ایمپلنت و دقت در زمان کاشت، دو راهکار مؤثر ما برای پیشگیری از وارد شدن هرگونه آسیب عصبی است. ما نهایت دقت را در کاشت ایمپلنت به کار می‌بریم تا عصب‌ها حین قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک آسیب نبینند. همچنین ایمپلنت را در نقطه‌ای نزدیک به عصب جای‌گذاری نمی‌کنیم تا عصب تحت‌فشار قرار نگیرد.
 • جای‌گذاری مناسب ایمپلنت: سابقه و مهارت پزشکان ما و همچنین استفاده از تصویربرداری، جای‌گذاری مناسب ایمپلنت را تضمین می‌کند. در کلینیک دکتر صدق ایمپلنت به دقت در محل مناسب و با زاویۀ صحیح جای‌گذاری می‌شود تا از بروز عوارضی مانند درد، جوش نخوردن ایمپلنت به استخوان، بیش از حد نزدیک بودن ایمپلنت به دندان‌های مجاور یا لق شدن ایمپلنت جلوگیری شود.
 • درمان مشکلات دندان‌های مجاور: معاینۀ کامل دندان‌ها و درمان تمام مشکلات دهان و دندان پیش‌شرط ما برای کاشت ایمپلنت است. اگر دندان‌های کنار ایمپلنت مشکلات جزئی مانند پوسیدگی یا التهاب ریشه داشته باشند، آسیب ناشی از کاشت ایمپلنت آن‌ها را تشدید خواهد کرد. به‌علاوه اگر ریشۀ دندان‌های مجاور عفونی باشد، احتمال عفونت کردن محل ایمپلنت نیز افزایش می‌یابد.
 • جلوگیری از آسیب دیدن رگ‌ها: بیشترین خطر خونریزی به کاشت دندان نیش در فک پایین مربوط می‌شود، چون در این محل احتمال آسیب دیدن سرخرگ زیرزبانی وجود دارد (منبع). ما در کلینیک دکتر صدق نهایت دقت را در کاشت ایمپلنت به کار می‌بریم تا رگ‌ها حین جای‌گذاری ایمپلنت آسیب نبینند.
 • پیشگیری از واکنش آلرژیک: در موارد نادر تعداد انگشت‌شماری از افراد به جنس ایمپلنت حساسیت نشان می‌دهند. ما قبل از کاشت ایمپلنت در فرآیند ارزیابی اولیه سعی می‌کنیم حساسیت و واکنش آلرژیک مراجعه‌کنندگان را به جنس ایمپلنت تشخیص دهیم. پیش از کاشت از سازگاری جنس ایمپلنت با بدن شما اطمینان حاصل می‌کنیم و در صورت حساسیت به جنس ایمپلنت، از فلزات جایگزین و برندهای دیگر ایمپلنت استفاده می‌کنیم.

دندانپزشک چه نقشی در بروز عوارض پس از ایمپلنت دندان دارد؟

مهارت، دقت و تجربۀ یک دندانپزشک ماهر ایمنی کاشت ایمپلنت را تضمین می‌کند، اما مراجعه به یک دندانپزشک بی‌تجربه به دلایلی مانند کاشت نامناسب، اشتباه در تهیۀ طرح درمان یا خطاهای تصادفی می‌تواند عوارض جدی به دنبال داشته باشد.

عوارض ایمپلنت دندانپزشک ماهر دندانپزشک بی‌تجربه
درد کاشت سریع ایمپلنت با حداقل آسیب و دستکاری آسیب زدن به بافت‌های مجاور و دستکاری بیش از حد
خونریزی و آسیب دیدن رگ‌ها دقت در کاشت و ارائۀ توصیه‌های مفید برای کاهش خونریزی آسیب زدن تصادفی به رگ‌ها
تورم کاشت سریع ایمپلنت با وارد کردن حداقل فشار وارد کردن فشار شدید به صورت و فک
عفونت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، درمان تمام مشکلات دهان و دندان، تجویز دارو و آموزش مراجعین بی‌توجهی به پروتکل‌ها، تشخیص ندادن مشکلات لثه و دندان و راهنمایی نکردن مراجعین
لق شدن پیچ ایمپلنت درمان التهاب و عفونت لثه قبل از کاشت، دقت در کاشت و تحمیل نکردن بار بیش از حد به ایمپلنت کاشت ایمپلنت با زاویۀ نامناسب، نصب روکش در زمان نامناسب
شکست ایمپلنت کنترل عادت‌هایی مانند دندان قروچه، نصب روکش با طراحی مناسب و در زمان صحیح و استفاده از ایمپلنت باکیفیت بی‌توجهی به دندان قروچۀ مراجعه‌کننده، قالب‌گیری اشتباه، ساخت روکش نامناسب و استفاده از ایمپلنت بی‌کیفیت
التهاب لثه تشخیص نشانه‌های عفونت و التهاب در ویزیت‌های دوره‌ای و درمان سریع آن تأکید نکردن بر اهمیت ویزیت‌های دوره‌ای و تشخیص ندادن عفونت و التهاب در مراحل اولیه
پس زدن ایمپلنت حصول اطمینان از کیفیت و کمیت مناسب استخوان پیش از کاشت انجام ندادن بررسی‌های لازم برای حصول اطمینان از کافی بودن تراکم استخوان
جابه‌جایی ایمپلنت اطمینان از جوش خوردن پایۀ ایمپلنت به استخوان پیش از نصب روکش بارگذاری زودهنگام روکش
ورود ایمپلنت به حفرۀ سینوس و آسیب عصبی دقت در انجام کاشت و بهره‌گیری از روش‌های تصویربرداری پیشرفته بی‌دقتی در کاشت ایمپلنت و ارزیابی ناقص استخوان فک
جای‌گذاری نامناسب ایمپلنت ارزیابی دقیق بایت و کاشت دقیق ایمپلنت با زاویۀ مناسب سهل‌انگاری در کاشت و قرار دادن ایمپلنت با زاویۀ نامناسب
تشدید مشکلات دندان‌های مجاور معاینۀ کامل قبل از کاشت و درمان تمام مشکلات دندان‌ها و لثه‌ها بی‌توجهی به وضعیت سایر دندان‌ها

پیشگیری از عوارض ایمپلنت دندان

پیشگیری از عوارض ایمپلنت دندان

با تصمیم‌گیری سنجیده و رعایت چند اقدام پیشگیرانۀ ساده می‌توان خطر بروز عوارضی را که عموماً نادر هستند، کاهش داد. پیش از کاشت ایمپلنت لازم است به نکته‌های زیر توجه کنید:

 • دندانپزشک ماهر و کلینیکی باسابقه را برای کاشت ایمپلنت انتخاب کنید: دندانپزشک حاذق ارزیابی جامعی را انجام می‌دهد و کاشت ایمپلنت را فقط به متقاضیانی که شرایط درمان را دارند، توصیه می‌کند. یک دندانپزشک خوب ابتدا تمام مشکلات لثه‌ها و دندان‌ها را درمان می‌کند و کاشت دندان را با تکنیک‌های درست و با کمترین آسیب به بافت‌های اطراف انجام می‌دهد. تجهیزات پیشرفتۀ موجود در کلینیک‌های باسابقه مانند اسکنر سه‌بعدی نیز دقت بالای درمان و قالب‌گیری را تضمین می‌کند.
 • سیگار و الکل را در دوره نقاهت ترک کنید: نیکوتین عوارض فراوانی دارد که یکی از آن‌ها کاهش جریان خون در لثه‌ها و مختل کردن فرآیند ترمیم زخم است. به‌علاوه کشیدن سیگار خطر بروز عوارضی مانند عفونت و پس زدن ایمپلنت را افزایش می‌دهد. نرخ عدم موفقیت ایمپلنت در سیگاری‌ها بالغ بر ۲۰ درصد است (منبع). ضمناً استعمال دخانیات و مصرف الکل خطر تحلیل رفتن و بازجذب استخوان و التهاب اطراف ایمپلنت را افزایش می‌دهد و مانع جذب مواد مغذی لازم برای بهبود سلامت دهان می‌شود.
 • بیماری‌های زمینه‌ای و خودایمنی را کنترل کنید: بیماری‌های زمینه‌ای مانند پوکی استخوان، پارکینسون، فشار خون بالا، دیابت و اخلال در سیستم ایمنی از جمله عارضه‌هایی هستند که به دلایلی مانند محدود کردن جریان خون، مختل کردن فرآیند ترمیم زخم و کاهش تراکم استخوان احتمال بروز عوارض را افزایش می‌دهند. بنابراین باید بیماری‌های زمینه‌ای را قبل از کاشت ایمپلنت مدیریت کنید.
 • فهرست تمام داروهای مصرفی خود را در اختیار دندانپزشک بگذارید: مصرف داروهای رقیق‌کنندۀ خون مانند آسپرین خطر خونریزی را افزایش می‌دهد. همچنین مصرف بعضی داروها فرآیند پیوند ایمپلنت به استخوان را آهسته می‌کند. برای مثال مصرف داروهای درمان رفلاکس و سوزش سر معده، رشد استخوان جدید را کاهش و احتمال جوش نخوردن استخوان به پایه ایمپلنت را افزایش می‌دهد (منبع). همچنین مصرف داروهای ضدافسردگی نیز می‌تواند چنین اثری داشته باشد (منبع). بنابراین مهم است که فهرست داروهای مصرفی را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.
 • مشکلات لثه را درمان کنید: سلامت لثه‌ها شرط لازم برای موفقیت کاشت ایمپلنت است. افرادی که قبل از کاشت ایمپلنت به بیماری لثه مبتلا بوده‌اند، پس از درمان نیز بیشتر مستعد بروز عوارض هستند.
 • بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید: سلامت بافت‌های دهان برای موفقیت ایمپلنت حیاتی است. رعایت بهداشت دهان و دندان برای حفظ سلامت لثه‌ها، جلوگیری از تجمع پلاک و باکتری، پیشگیری از عفونت و نگهداری ایمپلنت ضروری است.
 • استخوان‌های خود را تقویت کنید: وجود استخوان کافی لازمۀ جوش خوردن ایمپلنت به استخوان است. پس استخوان‌ها را با مصرف فرآورده‌های لبنی و مکمل‌های کلسیم قوی‌تر کنید.
 • دندان قروچه را مدیریت کنید: میزان تماس دندان‌ها با هم در حالت ایده‌آل ۳۰ دقیقه در روز است. اما دندان قروچه این مدت را به چند ساعت در روز افزایش می‌دهد. دندان قروچه احتمال شکست ایمپلنت را به دلیل تحمیل نیروهای شدیدتر و طولانی‌مدت‌تر به پروتز بالاتر می‌برد. در کلینیک دکتر صدق برای مراجعینی که عادت به دندان قروچه دارند، نایت گارد سفارشی تهیه می‌شود.
 • کاشت ایمپلنت را بیش از حد به تأخیر نیندازید: هر چه زمان بین کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت طولانی‌تر شود، مقدار بیشتری از استخوان تحلیل می‌رود.
 • داروهای تجویزشده را طبق دستور مصرف کنید: آنتی‌بیوتیک تجویزشده را برای پیشگیری از عفونت مصرف کنید.
 • پرهیزهای غذایی را رعایت کنید: برای این که فشار بیش از حدی به ایمپلنت وارد نشود و ایمپلنت لق نشود، تا چند روز رژیم غذایی نرم و آبکی داشته باشید. همچنین از خوردن مواد غذایی داغ و جویدنی خودداری کنید تا بهبودی کامل حاصل شود.
 • عادت‌های مضر را ترک کنید: عادت‌هایی مانند جویدن ناخن، یخ یا سر مداد، نیروهای زیادی را به ایمپلنت تحمیل می‌کنند. در نتیجه عوارضی مانند لق شدن ایمپلنت، شکستن روکش، پیچ یا اباتمنت ایمپلنت رخ می‌دهند.
 • ویزیت‌های دوره‌ای دندانپزشکی را فراموش نکنید: طبق توصیۀ دندانپزشک یا هر شش ماه یک‌بار برای ویزیت به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشکان مشکلات مربوط به ایمپلنت و سایر دندان‌ها را با معاینۀ دقیق و در صورت لزوم عکس‌برداری در مراحل اولیه تشخیص می‌دهند. بسیاری از عوارض ایمپلنت را می‌توان در مراحل اولیه با مصرف دارو و روش‌های ساده درمان کرد.

پرسش‌های متداول

آیا خونی بودن آب دهان از عوارض ایمپلنت است؟

خون‌آلود بودن بزاق پس از کاشت ایمپلنت عادی است و پس از حدود یک روز برطرف می‌شود. برای بند آمدن خونریزی می‌توانید گاز استریل را به مدت نیم ساعت با دندان‌ها روی محل ایمپلنت فشار بدهید.

از کجا متوجه پس زدن ایمپلنت دندان شوم؟

احساس درد و ناراحتی شدید، تحلیل رفتن لثۀ دور ایمپلنت، مشکل در جویدن و گاز زدن، لق شدن ایمپلنت و تورم لثه‌ها از علائم پس زدن ایمپلنت است.

از کجا متوجه شدم که محل ایمپلنت عفونت کرده است؟

افزایش سرخی و ورم لثه، به‌ویژه اگر همراه با تب باشد، علامت عفونت است. عفونت نتیجۀ جمع شدن باکتری‌های مضر و ذرات غذا دور ایمپلنت است. چون باکتری‌ها و گاهی اوقات چرک وارد دهان می‌شوند، طعم بدی را در دهان احساس خواهید کرد که پس از مسواک زدن نیز از بین نمی‌رود.

ممکن است عفونتی که از عوارض ایمپلنت است، خودبه‌خود از بین برود؟

خیر، به محض تجربۀ علائم عفونت به دندانپزشک مراجعه کنید. عفونت خفیف را می‌توان با دارو درمان کرد، اما اگر به‌موقع برای درمان اقدام نکنید، دچار عوارض جدی می‌شوید و ممکن است مجبور به درآوردن ایمپلنت شوید.

آیا ورم صورت از عوارض ایمپلنت است؟ پس از چند روز از بین می‌رود؟

بله، البته بخش اعظم ورم پس از گذشت سه روز از بین می‌رود. وقتی ورم رو به کاهش می‌رود، دیگر نباید پس از مدتی بیشتر شود. در صورت شدیدتر شدن ورم پس از فروکش کردن التهاب اولیه حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید.

بوی بد دهان از عوارض ایمپلنت دندان است؟

اگر بافت دور ایمپلنت عفونت کرده باشد، عفونت باعث بدبو شدن دهان خواهد شد.

چند وقت بعد از کاشت ایمپلنت می‌توانم مسواک بزنم تا دچار عوارض ایمپلنت نشوم؟

تا ۲۴ ساعت آب دهان را تف نکنید، از دهان‌شویه استفاده نکنید و به زخم دست نزنید. پس از یک روز می‌توانید روی ایمپلنت را با احتیاط مسواک بزنید، حتماً دندان‌های دور ایمپلنت را به خوبی تمیز کنید.

استفاده از مسواک برقی باعث بروز عوارض کاشت ایمپلنت می‌شود؟

پیش از استفاده از مسواک برقی باید صبر کنید تا ایمپلنت کاملاً به استخوان جوش بخورد. حتماً قبل از استفاده با دندانپزشک مشورت کنید.

گیر کردن ذرات غذا زیر ایمپلنت باعث بروز عوارض می‌شود؟

بله، اگر ایمپلنت گیر غذایی دارد، حتماً به دندانپزشک اطلاع بدهید تا فاصلۀ بین ایمپلنت و لثه را از بین ببرد.

احتمال بروز عوارض ایمپلنت در سنین بالاتر بیشتر است؟

نرخ کلی موفقیت ایمپلنت ارتباطی با گروه سنی متقاضیان کاشت ایمپلنت ندارد، بلکه تابعی از تراکم استخوان و وضعیت سلامت عمومی است.

احتمال بروز عوارض و پس زدن ایمپلنت کدام دندان از همه بالاتر است؟

خطر پس زدن دندان‌های فک بالا به دلیل کم بودن تراکم استخوان در فک بالا و نزدیک بودن به سینوس بیشتر است.

کاشت ایمپلنت کدام دندان از تمام دندان‌ها سخت‌تر و با عوارض بیشتری همراه است؟

کاشت ایمپلنت برای دندان‌های عقب فک بالا به دلیل کمیت یا کیفیت استخوان و نزدیکی به سینوس دشوارتر است.

کاشت ایمپلنت کدام دندان از تمام دندان‌ها آسان‌تر و با عوارض کمتری همراه است؟

چون دندان‌های جلو برای جویدن به کار برده نمی‌شوند و کمتر با بقیۀ دندان‌ها تماس دارند، راحت‌تر از بقیۀ دندان‌ها به استخوان جوش می‌خورند.

کدام روش کاشت ایمپلنت کمتر از همه باعث بروز عوارض می‌شود؟

ایمپلنت اندواستیل ایمن‌ترین روش کاشت ایمپلنت است. البته روش مناسب به شرایط خاص هر فرد بستگی دارد.

ایمپلنت دندان هر چند وقت یک‌بار باید معاینه شود تا از بروز عوارض جلوگیری شود؟

جرم‌گیری مانند زمان قبل از کاشت ایمپلنت، باید هر شش ماه یک‌بار انجام شود. البته مراجعینی که سابقۀ بیماری لثه دارند، باید هر سه ماه یک‌بار به دندانپزشک مراجعه کنند.

اکثر ایمپلنت‌ها چه مدت بعد از کاشت پس می‌زنند؟

بروز عوارض و پس زدن ایمپلنت می‌تواند مدت کوتاهی پس از کاشت یا سال‌ها پس از آن رخ دهد. پس زدن اولیۀ دندان سه تا چهار ماه پس از کاشت اتفاق می‌افتد.

پوسیدگی دندان‌های دیگر از عوارض ایمپلنت است؟

هرچند خود ایمپلنت هرگز نمی‌پوسد، اما جمع شدن پلاک بین ایمپلنت و دندان‌های دائمی زمینه‌ساز پوسیدگی دندان‌های اطراف ایمپلنت می‌شود. به همین دلیل رعایت بهداشت برای ماندگاری ایمپلنت‌ و دندان‌ها ضروری است.

آیا دیابت به دلیل بروز عوارض ایمپلنت می‌تواند باعث شود که کاشت دندان نکنم؟

خیر، اگر دیابت کنترل شده باشد، مشکلی برای کاشت ایمپلنت وجود ندارد.

تعویض پیچ ایمپلنت در گذر زمان ضروری است؟

خیر، اگر پیچ ایمپلنت نشکسته باشد و عفونت جدی وجود نداشته باشد، دلیلی برای تعویض ایمپلنت حتی پس از گذشت سال‌ها وجود ندارد. البته روکش دندان باید هر ۱۰ تا ۱۵ سال یک‌بار عوض شود.

نامرتب شدن سایر دندان‌ها از عوارض کاشت ایمپلنت است؟

چنانچه ایمپلنت یا روکش متصل به آن اندازه و شکل مناسب نداشته باشد یا به درستی جای‌گذاری نشود، اختلال‌های بایت ایجاد می‌شود که می‌توانند به ابتلا به اختلال مفصل گیجگاهی ـ فکی منجر شوند. با قالب‌گیری دقیق و تصویربرداری پیشرفته می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد. همچنین تحلیل رفتن استخوان و جابه‌جا شدن ایمپلنت باعث اختلال بایت می‌شود.

بارداری احتمال بروز عوارض ایمپلنت را افزایش می‌دهد؟

ژنژیویت بارداری یکی از عوارض این دوران است که موجب ملتهب شدن لثه‌ها و افزایش خطر ابتلا به بیماری لثه می‌شود. بیماری لثه احتمال پس زدن ایمپلنت را بالاتر می‌برد.

ایمپلنت دندان مشکلی را برای انجام MRI ایجاد نمی‌کند؟

تیتانیوم و زیرکونیا که عموماً برای ساخت ایمپلنت و روکش به کار برده می‌شوند، فلزات فرومغناطیس هستند و کوچک‌ترین مشکلی را برای انجام MRI به وجود نمی‌آورند.

نامفهوم شدن گفتار از عوارض ایمپلنت دندان است؟

خیر، ایمپلنت دندان کاملاً مانند دندان طبیعی عمل می‌کند و هیچ اختلالی را در گفتار ایجاد نمی‌کند. البته چند روز طول می‌کشد تا به ایمپلنت عادت کنید، تورم صورت از بین برود و بتوانید به راحتی صحبت کنید.

خوب شدن لثه‌ها پس از کاشت ایمپلنت چقدر طول می‌کشد؟

لثه‌های اکثر مراجعین ظرف یک هفته در حد قابل‌توجهی بهبود می‌یابد و پس از دو هفته کاملاً ترمیم می‌شود.

مشاوره تلفنی