ترمیم دندان و نجات دندان آسیب‌دیده: تمام روش‌ها + هزینه

ترمیم دندان و نجات دندان آسیب‌دیده

هنگامی که دندانی دچار پوسیدگی، ترک و شکستگی می‌شود، درمان نشدن آن می‌‌تواند منجر به مشکلات شدیدتری مانند عفونت یا از دست دادن دندان شود. روش‌های ترمیم دندان نه تنها سلامت دهان را بهبود می‌بخشد، بلکه زیبایی لبخند را نیز افزایش می‌دهد. دندان‌هایی که تغییر رنگ داده، نامرتب یا دارای شکاف هستند می‌توانند به طور قابل توجهی بر اعتماد به نفس فرد تأثیر بگذارند. ترمیم دندان برای پیشگیری از مشکلات مختلف سلامت دهان ضروری است. به عنوان مثال، پر کردن دندان می‌‌تواند پیشرفت پوسیدگی دندان را متوقف کرده و از گسترش آن به دندان‌های اطراف جلوگیری کند.

مشکلات دندان که نیاز به ترمیم دارند

با توجه به تنوع و گسترده بودن مشکلات دندانی به جرأت می‌توان گفت که کمتر کسی پیدا می‌شود که یک یا چند دندان نیازمند به ترمیم نداشته باشد. بسیاری از مردم نمی‌دانند که کدام مشکلات دندان نیاز به ترمیم فوری داشته و چه زمانی باید برای ترمیم دندان خود اقدام کنند و در اکثر موارد تا زمانی که مشکل دندان به مرحله حاد نرسیده است برای ترمیم دندان‌های خود به دندانپزشک مراجعه نمی‌کنند.

در این مقاله بعضی از مشکلات دندانی که نیاز به ترمیم داشته و به راحتی قابل درمان هستند مورد بررسی قرار گرفته است.

مشکلات دندان روش ترمیم دندان‌های جلویی روش ترمیم دندان‌های عقبی
حفره‌های دندان پرکننده کامپوزیت پرکننده آمالگام
پوسیدگی شدید دندان کامپوزیت – لمینت روکش‌
شکستگی دندان کامپوزیت روکش‌
لب پر شدن دندان کامپوزیت روکش‌
ترک خوردن دندان  کامپوزیت – لمینت روکش
ساییدگی دندان کامپوزیت – لمینت کامپوزیت
دندان عصب کشی شده روکش روکش
دندان از دست رفته ایمپلنت بریج دندان – ایمپلنت
دندان کج ارتودنسی – لمینت ارتودنسی – روکش
دندان لق پیوند استخوان – آتل یا اسپلینت دندان – جراحی پیوند استخوان – آتل یا اسپلینت دندان – جراحی

 پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان بسته به وسعت و عمق آن با روش‌های مختلفی قابل درمان است. دندانپزشک با معاینه اولیه و عکسبرداری از دندان‌ها از شدت و عمق پوسیدگی دندان آگاه شده و بسته به محل قرار گرفتن دندان و با توجه به نیازها و خواسته‌های بیمار مناسب‌ترین روش را برای پوسیدگی دندان فرد تعیین می‌کند.

اگر پوسیدگی دندان قبل از این که درد ایجاد کند درمان شود، احتمالاً به درمان زیادی نیاز نخواهد داشت. درمان پوسیدگی دندان به میزان جدی بودن آن‌ها بستگی دارد. گزینه‌های درمانی پوسیدگی دندان عبارتند از:

 • درمان‌ با فلوراید: اگر پوسیدگی دندان به تازگی شروع شده باشد، فلوراید تراپی ممکن است به ترمیم مینای دندان کمک کند و گاهی اوقات می‌تواند پوسیدگی را در مراحل اولیه درمان کند.
 • عصب کشی (روت کانال): اگر پوسیدگی به بخش داخلی دندان که پالپ نام دارد برسد، باید عصب کشی انجام شود.
 • پر کردن: پس از عصب کشی انجام می‌شود. اما اگر حفره دندان خیلی وسیع نبوده و پوسیدگی به عصب نرسیده باشد، پر کردن به تنهایی انجام می‌شود.
 • روکش دندان: اگر پوسیدگی دندان زیاد بوده و بخش زیادی از تاج دندان برداشته شود ممکن است برای ترمیم دندان پوسیده نیاز به روکش کردن دندان باشد.
 • کشیدن دندان: گاهی پوسیدگی دندان آنقدر شدید است که قابل ترمیم نیست و باید آن را کشید.

شکستگی دندان 

شکستگی دندان

شکستگی دندان در بیشتر اوقات در تاج دندان ایجاد می‌شود اما در موارد شدید ممکن است نصف یا تمام دندان بشکند. در صورت شکستن دندان، فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید. ترمیم شکستگی دندان به محل وقوع شکستگی و شدت آن بستگی دارد و می‌تواند با روش‌های زیر انجام شود.

روش ترمیم شکستگی دندان به میزان آسیب دندان بستگی دارد. متداول‌ترین روش‌ها عبارتند از:

 • کامپوزیت: در مواردی که مقدار شکستگی دندان جزئی بوده یا در دندان‌های جلویی رخ داده باشد از رزین کامپوزیت برای ترمیم شکستگی استفاده می‌شود.
 • روکش دندان: اگر مقدار زیادی از تاج دندان به خصوص در دندان‌های آسیاب شکسته باشد بهتر است دندان روکش شود.
 • لمینت: در مواردی که دندان‌های جلو شکسته باشند و مقدار زیادی از دندان طبیعی باقی مانده باشد می‌توان از لمینت برای ترمیم آن استفاده کرد.
 • عصب کشی (روت کانال): در مواردی که شکستگی دندان تا حدی شدید باشد که به پالپ و ریشه دندان آسیب وارد کرده باشد، لازم است دندان شکسته قبل از ترمیم عصب کشی شود.
 • ایمپلنت دندان: اگر ریشه، عصب و تاج دندان به اندازه‌ای آسیب دیده باشد که روش‌های ترمیم روی آن موثر نباشد، دندانپزشک ممکن است اقدام به کشیدن دندان شکسته و جایگزین کردن آن با ایمپلنت دندان کند.

لب پر شدن دندان

لب پر شدن دندان

در لب پر شدگی دندان فقط یک تکه کوچک از لبه‌های دندان می‌شکند و به تاج و یا پالپ دندان آسیبی وارد نمی‌شود. درمان لب پر شدگی دندان معمولا آسان است و با یک جلسه مراجعه به دندانپزشک و بدون نیاز به بی‌حسی انجام می‌شود.

ترمیم لب پرشدگی دندان معمولا با روش زیر انجام می‌شود:

 • کامپوزیت: لب پر شدگی دندان معمولا جزئی است و دندانپزشک احتمالاً از روشی به نام باندینگ استفاده می‌کند که در آن از رزین کامپوزیت همرنگ دندان برای ترمیم شکستگی استفاده می‌شود.

ترک خوردن دندان

ترک خوردن دندان

ترک‌های دندان ممکن است کوچک و بی ضرر باشند و معمولا نمی‌توان به راحتی آن‌ها را تشخیص داد. ترک خوردن دندان ممکن است با علائم مختلفی مانند درد نامشخص هنگام جویدن غذا تا درد ناگهانی زمانی که دندان در معرض گرما یا سرما قرار می‌گیرد همراه باشد.

دندانپزشک درمان دندان ترک خورده را با توجه به نوع، محل و میزان ترک انجام می‌دهند. معمولاً ترمیم دندان ترک خورده به روش‌های زیر انجام می‌شود.

 • لمینت: اگر ترک‌های دندان ریز و سطحی باشند معمولا برای درمان این نوع ترک‌ها می‌توان از لمینت برای پوشاندن آن‌ها استفاده کرد.
 • کامپوزیت: گاهی ترک دندان روی سطح دندان‌های عقبی (که بخش بزرگی از وظیفه‌ی جویدن را انجام می‌دهند) و یا لبه دندان‌های جلویی ایجاد می‌شود. برای ترمیم این نوع ترک‌ها اطراف آن را می‌تراشند و ناحیه را با رزین کامپوزیت پر می‌کنند.
 • روکش دندان: اگر یک ترک به صورت عمودی به سمت ریشه گسترش پیدا کند و به پالپ دندان برسد باید دندان را عصب کشی و روکش کرد.
 • کشیدن دندان: اگر ترک به زیر خط لثه کشیده شود و تا ریشه گسترش یابد دیگر قابل درمان نیست و نمی‌توان دندان را نجات داد و باید آن را کشید.

ساییدگی دندان

ساییدگی دندان

ساییدگی دندان ممکن است در نواحی مختلف سطح دندان از جمله لبه، تاج، کناره‌ها و پشت دندان‌ها ایجاد شده و همچنین ممکن است باعث کوتاه شدن اندازه دندان‌ها و زرد شدن آن‌ها شود. ساییدگی دندان علائم شدیدی ندارد و افراد معمولا به دلیل زیبایی اقدام به ترمیم ساییدگی دندان‌های خود می‌کنند.

ترمیم ساییدگی دندان معمولا با روش زیر انجام می‌شود:

 • کامپوزیت: اگر ساییدگی جزئی باشد می‌توان با استفاده از رزین کامپوزیت لبه دندان‌های فرسوده را ترمیم کرده و آن‌ها را به اندازه طبیعی بازسازی کرد.
 • روکش دندان: استفاده از روکش‌های دندان یک روش درمانی بسیار رایج برای سائیدگی شدید دندان است. در این روش تاج دندان فرسوده تراشیده شده و یک روکش مصنوعی جای آن نصب می‌شود.

دندان عصب کشی شده

دندان عصب کشی شده

عصب کشی دندان در مواردی که پوسیدگی دندان به پالپ و عصب دندان گسترش یافته و باعث درد و عفونت دندان شود، برای حفظ دندان ضروری است. در این روش پالپ عفونی را از داخل ریشه دندان خارج کرده و جای آن را با مواد پرکننده دندان پر می‌کنند. عصب کشی دندان عوارض اجتناب ناپذیری مانند شکننده شدن و تغییر رنگ دندان را به همراه دارد که می‌توان آن‌ها را با روش‌های زیر ترمیم کرد:

 • روکش دندان: معمولا به علت ضعیف شدن و تغییر رنگ دادن دندان عصب کشی شده، علی‌الخصوص دندان‌های عقب، پیشنهاد می‌شود که دندان روکش شود.
 • لمینت: اگر دندان جلو پس از عصب کشی تغییر رنگ دهد، می‌توان روی دندان عصب‌کشی شده را با یک لایه نازک لمینت همرنگ دندان پوشاند تا تغییر رنگ دندان دیده نشود.

دندان از دست رفته

دندان از دست رفته

گاهی ممکن است که به علت پوسیدگی و عفونت شدید نیاز به کشیدن دندان باشد یا دندان خود را در حادثه‌ای از دست بدهید. با از دست دادن دندان، جای خالی آن بین دندان‌های دیگر ممکن است عوارضی مانند تحلیل رفتن لثه، جابه‌جا شدن دندان‌های اطراف، ایجاد مشکل در جویدن غذا و مشکلات زیبایی دندان را برای فرد به همراه داشته باشد. هر چه زودتر دندان از دست رفته جایگزین شود احتمال بروز عوارض جانبی آن کم‌تر است.

 • بریج دندان: اگر دندان‌های‌ از دست رفته بین دو دندان سالم باشند، می‌توان جای خالی آن‌ها را با استفاده از بریج دندان پوشاند.
 • ایمپلنت دندان: ایمپلنت‌ دندان یک راه حل دائمی برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته است که از تحلیل رفتن لثه و جابه‌جا شدن دندان‌های کناری در اثر فقدان دندان جلوگیری می‌کند. اما نسبت به بریج تهاجمی‌تر و گران‌تر است.
 • دندان مصنوعی: در مواردی که تعداد دندان‌های از دست رفته زیاد باشد و یا به دلایلی مانند سن و یا بیماری‌های خاص، شخص قادر به تحمل تعداد زیادی جراحی ایمپلنت نباشد. دندان‌های مصنوعی کامل بر پایه تعداد اندکی ایمپلنت، راه حل مفیدی برای جایگزینی دندان‌ها است.

دندان کج

ترمیم دندان کج

دندان‌های کج می‌تواند بر سلامت دهان فرد تاثیر منفی بگذارد زیرا تمیز کردن دندان‌های کج سخت‌تر از دندان‌های مرتب است.‌ همچنین کجی دندان‌ها تاثیرات نامطلوبی بر صحبت کردن، زیبایی لبخند و اعتماد به نفس فرد دارد.

خوشبختانه دندان‌های کج قابل درمان هستند. اینکه کدام نوع درمان برای شما بهتر است به شدت ناهماهنگی و همچنین زمان و بودجه شما بستگی دارد. به طور کلی می‌توان از روش‌های زیر برای ترمیم دندان‌های کج استفاده کرد:

 • ارتودنسی: اگر کجی دندان‌ها شدید و گسترده باشد با ارتودنسی ترمیم می‌شود. پس از نصب ارتودنسی، دندانپزشک در جلسات متعدد و منظمی که با بیمار دارد ارتودنسی را تنظیم می‌کند تا به مرور زمان کجی دندان‌ها اصلاح شود.
 • لمینت: اگر کجی دندان‌ها خفیف و تنها شامل دندان‌های جلو شود می‌توان با لمینت ظاهر آن‌ها را اصلاح کرد.

دندان لق

چندین گزینه برای درمان لق شدن دندان وجود دارد که به علت لق شدن دندان بستگی دارد. معمولاً، گزینه‌های درمانی شامل درمان علت زمینه‌ای مشکل (در بیشتر موارد بیماری لثه است). گزینه‌های دیگر درمان لق شدن لثه شامل: پیوند استخوان، جراحی فلپ و استفاده از محافظ دهان است.

روش‌های ترمیم دندان

روش‌های ترمیم دندان

اصطلاح “ترمیم دندان” می‌تواند شامل پرکردن دندان، عصب کشی، روکش کردن دندان، نصب بریج یا جایگزینی دندان‌های از دست رفته باشد. این روش‌های ترمیمی دندان از نیاز به درمان‌های گسترده‌تر و پرهزینه‌تر و همچنین احتمال بروز خطر عفونت و عوارض جدی‌تر در آینده جلوگیری می‌کنند. همچنین ترمیم‌های زیبایی دندان مانند روکش‌های دندان، باندینگ دندان یا روش‌های سفید کردن دندان می‌توانند به افراد لبخندی زیبا و طبیعی را هدیه کنند. ترمیم دندان همچنین به اصلاح مشکلات بایت، کاهش خطر اختلالات مفصل فک (TMJ) و سایر عوارض مرتبط کمک می‌کند.

ترمیم دندان با پر کردن

یکی از روش‌های ترمیم دندان‌ که برای درمان پوسیدگی و حفره‌های دندان به کار برده می‌شود پر کردن دندان است. در این روش ابتدا دندانپزشک از یک بی‌حس کننده موضعی برای بی‌حس کردن ناحیه اطراف دندانی که قرار است پر شود استفاده می‌کند. در مرحله بعد، برای حذف ناحیه پوسیده دندان از مته دندانپزشکی استفاده می‌شود. هنگامی که پوسیدگی برداشته شد، دندانپزشک با عصب کشی، تمیز کردن و ضد عفونی کردن حفره دندان، فضا را برای پر کردن آماده کرده و با مواد مخصوص پر می‌کند. بعد از آن دندانپزشک دندان پر شده را با دندان‌های اطراف و بالای آن تنظیم کرده و در نهایت دندان را پولیش می‌کند.

هزینه‌های پر کردن دندان در کلینیک دکتر صدق (سال ۱۴۰۳ ) را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

پرکردن و ترمیم  قیمت (تومان)
ترمیم امالگام ۱ سطحی

 ۲.۰۰۰.۰۰۰

ترمیم امالگام ۲ سطحی

۲.۵۰۰.۰۰۰
ترمیم امالگام ۳ سطحی

 ۳.۰۰۰.۰۰۰

ترمیم امالگام بیلداپ

 ۳.۵۰۰.۰۰۰
ترمیم با کامپوزیت ۱ سطحی

 ۲.۰۰۰.۰۰۰

ترمیم با کامپوزیت ۲ سطحی

۲.۵۰۰.۰۰۰
ترمیم با کامپوزیت ۳ سطحی

۳.۰۰۰.۰۰۰

ترمیم کامپوزیت بیلداپ

 ۳.۵۰۰.۰۰۰
کف بندی با گلس اینومر

 ۱.۰۰۰.۰۰۰

 • عصب‌کشی

عصب کشی (روت کانال) زمانی انجام می‌شود که پوسیدگی دندان، شکستگی یا ترک‌های دندان به اندازه‌ای عمیق بوده که به پالپ یا عمق دندان رسیده و باعث عفونت در پالپ دندان و ایجاد درد و عوارض شدید شده‌ است. مراحل عصب کشی دندان به این صورت است که دندانپزشک بعد از بی‌حس کردن لثه پالپ عفونی را از دندان خارج می‌کند و بعد از پاکسازی و ضد عفونی کردن، حفره را پر می‌کند.

هزینه‌های عصب‌کشی دندان در کلینیک دکتر صدق (سال ۱۴۰۳) را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

عصب‌کشی+ ترمیمقیمت (تومان)

عصب‌کشی تک کانال

۴.۵۰۰.۰۰۰
عصب‌کشی ۲ کانال

۵.۰۰۰.۰۰۰

عصب‌کشی ۳ کانال

۶.۰۰۰.۰۰۰
عصب‌کشی ۴ کانال

۶.۵۰۰.۰۰۰

عصب‌کشی دندان شماره ۷

۶.۵۰۰.۰۰۰
عصب‌کشی ۳ کانال دندان شماره ۷

۶.۵۰۰.۰۰۰

عصب‌کشی چهار کانال دندان شماره ۷

۷.۰۰۰.۰۰۰
هزینه گذاشتن کلسیم هیدروکساید

۱.۰۰۰.۰۰۰

 • عصب کشی مجدد: اگر عصب کشی درست انجام نشده باشد و دندان به علت عدم رعایت بهداشت دچار درد، حساسیت و یا عفونت شود برای جلوگیری از عوارض شدید‌تر و نجات دندان نیاز به عصب کشی مجدد وجود دارد.

هزینه‌های عصب‌کشی مجدد دندان در کلینیک دکتر صدق (سال ۱۴۰۳) را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

عصب کشی مجدد+ ترمیمقیمت (تومان)
عصب کشی مجدد تک کانال

۵.۰۰۰.۰۰۰

عصب کشی مجدد ۲ کانال

۵.۵۰۰.۰۰۰
عصب کشی مجدد ۳ کانال

۶.۵۰۰.۰۰۰

عصب کشی مجدد ۴ کانال

۷.۰۰۰.۰۰۰
عصب کشی مجدد دندان شماره ۷

۷.۰۰۰.۰۰۰

عصب کشی مجدد سه کانال دندان شماره ۷

۷.۰۰۰.۰۰۰
عصب کشی مجدد چهار کانال دندان شماره ۷

۷.۵۰۰.۰۰۰

 • آمالگام

آمالگام

آمالگام یک ماده پرکننده دندان است که برای پر کردن حفره‌های ناشی از پوسیدگی دندان استفاده می‌شود. آمالگام بسیار مقاوم و مستحکم است و معمولا برای دندان‌های عقبی مورد استفاده قرار می‌گیرند زیرا رنگ نقره‌ای آن کاملا قابل مشاهده بوده و برای پر کردن دندان‌های جلویی مناسب نیستند.

هزینه‌های آمالگام دندان در کلینیک دکتر صدق (سال ۱۴۰۳) را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

پرکردن و ترمیمقیمت (تومان)

ترمیم امالگام ۱ سطحی

 ۲.۰۰۰.۰۰۰
ترمیم امالگام ۲ سطحی

۲.۵۰۰.۰۰۰

ترمیم امالگام ۳ سطحی

 ۳.۰۰۰.۰۰۰
ترمیم امالگام بیلداپ

۳.۵۰۰.۰۰۰

 • کامپوزیت

کامپوزیت

کامپوزیت دندان که به عنوان باندینگ دندان نیز شناخته می‌شود یکی از روش‌های پر کردن دندان است. در این روش از یک ماده رزین همرنگ دندان برای پر کردن استفاده می‌شود. رزین کامپوزیت به علت قابلیت انتخاب رنگ برای ترمیم دندان‌های جلویی بسیار مناسب است.

هزینه‌های پرکننده کامپوزیتی دندان در کلینیک دکتر صدق (سال ۱۴۰۳) را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

پرکردن و ترمیمقیمت (تومان)

ترمیم با کامپوزیت ۱ سطحی

 ۲.۰۰۰.۰۰۰
ترمیم با کامپوزیت ۲ سطحی

۲.۵۰۰.۰۰۰

ترمیم با کامپوزیت ۳ سطحی

 ۳.۰۰۰.۰۰۰
ترمیم کامپوزیت بیلداپ

۳.۵۰۰.۰۰۰

 • گلس آینومر

گلس آینومر

گلس آینومر یکی از پر کننده‌های دندان است که بافتی مانند یک خمیر انعطاف پذیر دارد و برای پر کردن ناحیه بین دندان‌ها و اطراف آن‌ها استفاده می‌شود. گلس آینومر از پودر سیلیکات ساخته شده و مستقیماً با سطح دندان ترکیب می‌شود. گلس آینومر معمولاً برای پر کردن موقت دندان، پوسیدگی در اطراف خطوط لثه و ترمیم دندان‌های شیری کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، از این ماده به عنوان چسب در ارتودنسی نیز استفاده می‌شود.

 هزینه‌های گلس آینومر در کلینیک دکتر صدق (سال ۱۴۰۳) را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

پرکردن و ترمیمقیمت (تومان)
کف بندی با گلس اینومر

 ۱.۰۰۰.۰۰۰

 • پرسلن

پرسلن

پرکننده‌های پرسلن که به نام‌ پرکننده‌های چینی یا سرامیکی نیز شناخته می‌شوند، پرکننده‌های سفارشی ساخته شده از مواد پلیمری سرامیکی هستند که می‌توانند روی یا داخل حفره دندان را پر کنند. این پر کننده‌ها برای ترمیم دندان‌هایی استفاده می‌شوند که بیشتر ساختار طبیعی خود را حفظ کرده و بخش کوچکی از آن به ترمیم نیاز دارد. برای نصب پرکننده‌های پرسلن، دندانپزشک پوسیدگی دندان را برمی‌دارد، فضای خالی را قالب‌گیری کرده و برای ساخت به لابراتوار می‌فرستد. پس از آماده شدن پرسلن سفارشی پزشک آن را بر روی حفره دندان که آماده شده است می‌چسباند.

 • طلا

طلا

پرکننده های طلا در واقع آلیاژی از طلا، مس و سایر فلزات هستند. این نوع پرکردن دندان معمولاً بادوام‌ترین و پرهزینه‌ترین نوع پرکننده‌ها هستند. این نوع ترمیم دندان به ندرت و با درخواست بیمار انجام شده و معمولا برای پرکردگی‌های کوچک استفاده می‌شود. فویل‌های طلا را می‌توان درست مانند یک پرکننده آمالگام یا کامپوزیت در یک جلسه در محل پوسیدگی قرار داد.

ترمیم دندان با کامپوزیت یکی از روش‌های ترمیمی و زیبایی دندان است که در آن از پلیمری به نام رزین کامپوزیت برای ترمیم و رفع مشکلات زیبایی دندان‌ها استفاده می‌شود. رزین کامپوزیت یک ماده همرنگ دندان است که با استفاده از آن می‌توان مشکلات مختلف دندان را برطرف نمود. استفاده از رزین کامپوزیت آسان است و معمولا در یک جلسه دندانپزشکی انجام می‌شود.

هزینه‌های کامپوزیت دندان در کلینیک دکتر صدق (سال ۱۴۰۳) را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

کامپوزیت قیمت (تومان)

کامپوزیت Zenit

 ۲.۵۰۰.۰۰۰
کامپوزیت Geradia

 ۲.۵۰۰.۰۰۰

کامپوزیت Saremco

 ۲.۵۰۰.۰۰۰
کامپوزیت Ultradent

۳.۵۰۰.۰۰۰

کامپوزیت Ips e.max

۳.۵۰۰.۰۰۰
هزینه برداشتن کامپوزیت‌های قبلی

هر واحد ۵۰۰.۰۰۰

روش ترمیم دندان با لمینت (ونیر) معمولاً برای اهداف زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش یک لایه نازک از موادی که معمولا از جنس کامپوزیت و یا پرسلن است بر روی دندان چسبانده می‌شود تا ظاهر آن را اصلاح کند. برای چسباندن لمینت دندان باید مقداری از مینای دندان برداشته شود تا لمینت بهتر به دندان بچسبد. لمینت دندان بیشتر برای دندان‌هایی قابل اجرا است که مقدار زیادی از تاج آن‌ها باقی مانده باشد.

لمینت دندان می‌تواند از جنس رزین کامپوزیت یا از جنس پرسلن باشد که هر یک از این دو نوع از نظر آماده‌سازی و نحوه نصب با یکدیگر متفاوت هستند.

لمینت پرسلن

این نوع لمینت‌ها نیاز به آماده سازی دندان‌ها دارند و برای نصب آن‌ها باید مقداری از مینای دندان تراش داده شود. این لمینت‌ها پس از اندازه‌گیری و قالب‌زدن دندان‌ها در لابراتوار به صورت سفارشی ساخته می‌شوند.

ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت از جنس رزین کامپوزیت هستند که پس از آماده سازی دندان مستقیماً توسط دندانپزشک بر روی دندان قرار داده می‌شود و پس از شکل دادن بوسیله تاباندن نور سفت می‌شود. بعد از آن پزشک ونیر کامپوزیت را صیقل می‌زند تا به اندازه و شکل ایده آل درآید.

لمینت بدون تراش

لمینت‌های بدون تراش نوعی لمینت ‌هستند که برای نصب آن‌ها نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست و می‌توان آن‌ها را مستقیما بر روی دندان چسباند. در این نوع لمینت ابتدا از دندان‌های فرد قالب تهیه می‌شود و لمینت به صورت سفارشی برای بیمار ساخته می‌شود. بعد از آماده شدن لمینت بدون اینکه دندان تراشیده شود بر روی دندان‌ها چسبانده می‌شود.

هزینه‌های لمینت دندان در کلینیک دکتر صدق (سال ۱۴۰۳) را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

لمینتقیمت (تومان)
لمینت ای‌پی‌ا‌س با تکنیک ساده

۶.۵۰۰.۰۰۰

لمینت ای‌پی‌اس با تکنیک لایرینگ

۷.۵۰۰.۰۰۰
لمینت ای‌پی‌اس تمام سرامیک

۷.۵۰۰.۰۰۰

ترمیم دندان با اینله و آنله

اینله و آنله، دو روش‌ ترمیم دندان هستند که برای بازسازی دندان‌های پوسیده و یا آسیب دیده، به کار برده می‌شوند. اینله و آنله برای هر بیمار، به‌ صورت سفارشی ساخته شده و در دندان قرار داده می‌شوند. آن‌ها معمولاً از مواد بادوامی مانند چینی و یا رزین کامپوزیت ساخته می‌شوند. اینله و آنله، ساختار طبیعی دندان را تا جای ممکن حفظ کرده و یک جایگزین مناسب برای پرکردن و روکش‌های معمولی دندان محسوب می‌شوند.

روکش دندان یک کلاهک یا تاج است که معمولا به صورت سفارشی و از مواد بسیار مقاومی مانند زیرکونیوم ساخته شده و بر روی دندان چسبانده می‌شود. برای نصب روکش دندان تاج دندان آسیب دیده تراشیده می‌شود و فقط مقداری از آن برای جایگزین شدن روکش باقی می‌ماند. هنگامی که روکش در جای خود ثابت شد، می‌توانید به طور معمول از دندان خود استفاده کنید.

هزینه‌های روکش دندان در کلینیک دکتر صدق (سال ۱۴۰۳) را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

روکش دندانقیمت (تومان)
روکش پی اف ام + هزینه لابراتوار

۴.۰۰۰.۰۰۰

روکش فول سرامیک ای پی اس ایمکس+هزینه لابراتوار

۷.۰۰۰.۰۰۰

روکش زیرکونیا (زیرکنیومی)+هزینه لابراتوار

۵.۰۰۰.۰۰۰

هزینه چسباندن هر واحد روکش

۳۰۰.۰۰۰
هزینه چسباندن مجدد روکش

رایگان

بریج دندان فاصله خالی ایجاد شده از یک یا چند دندان کشیده شده را در بین دو دندان سالم پر می‌کند. بریج یا پل دندانی یک یا چند دندان مصنوعی است که به صورت سفارشی در لابراتوار ساخته می‌شود و ممکن است از مواد مختلفی مانند طلا، آلیاژها، پرسلن یا ترکیبی از این مواد ساخته شود. در بیشتر موارد، بریج دندان برای دندان‌های آسیاب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سه نوع بریج دندان وجود دارد که بسته به شرایط ممکن است مورد استفاده قرار گیرد:

 • بریج ثابت معمولی: بریج روی دو دندان مجاور تکیه می‌کند.
 • بریج کنسولی یا کانتی لور: بریج فقط روی یک دندان تکیه می‌کند.
 • بریج بالدار یا مریلند: بریج‌‌های ساخته شده از پرسلن همراه با یک چهار چوب فلزی که معمولاً برای دندان‌های جلو استفاده می‌شود.

ایمپلنت دندان یکی از روش‌های جایگزینی دندان‌های از دست رفته و یا دندان‌هایی است که امیدی به بازیابی آن‌ها نیست. همچنین ایمپلنت برای دندان‌های جلو بهترین روش جایگزینی و ترمیم این دندان‌ها است که در ظاهر هر فردی تاثیر بسزایی دارند. در این روش پیچ‌های مخصوصی داخل استخوان فک کاشته می‌شود و بعد از بهبودی استخوان فک و جوش خوردن ناحیه ایمپلنت، یک دندان مصنوعی بر روی آن نصب می‌شود. با استفاده از ایمپلنت حتی می‌توان تمام دندان‌ها را نیز مادام‌العمر جایگزین کرد. ایمپلنت کامل دهان با نام پروتز ثابت نیز شناخته می‌شود.

یکی از سیاست‌های ما در کلینیک دندانپزشکی دکتر صدق، شفافیت کامل درباره هزینه خدمات دندانپزشکی است. بدین منظور می‌توانید لیست کامل قیمت انواع ایمپلنت دندان در سال ۱۴۰۳ را در این صفحه مشاهده کنید.

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری روشی است که در آن کشیدن دندان و نصب ایمپلنت هر دو به طور همزمان انجام می‌شوند. ایمپلنت فوری برای افرادی که نیاز به نصب ایمپلنت برای دندان جلو دارند یا برای ایمپلنت کردن دندان‌ها عجله دارند، گزینه سریع، مقرون ‌به‌ صرفه و بادوام است.

در روش ایمپلنت فوری، دندانپزشک بلافاصله پس از کشیدن دندان، ایمپلنت را در داخل حفره دندان نصب می‌کند. اندازه ایمپلنت‌های فوری معمولا کمی کوچکتر است تا با دندان‌های اطراف تماس نداشته باشد و ایمپلنت فرصت پیدا کند تا به خوبی جوش بخورد.

خلاصه‌ای از هزینه‌های ایمپلنت دندان در کلینیک دکتر صدق (سال ۱۴۰۳) را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

ایمپلنتقیمت (تومان)

ایمپلنت کره‌ای DIO

۱۴.۰۰۰.۰۰۰
ایمپلنت سوئیسی SIC

۱۶.۰۰۰.۰۰۰

هزینه روکش موقت

۱.۰۰۰.۰۰۰
هزینه تقریبی پیوند استخوان

۳.۰۰۰.۰۰۰

هزینه تقریبی لیفت سینوس

۳.۰۰۰.۰۰۰

هزینه‌های جانبی ترمیم دندان

در کلینیک دندانپزشکی دکتر صدق، تمامی خدمات دندانپزشکی با بهترین کیفیت ارائه می‌شود. در طی یک درمان ترمیمی دندان ممکن است برای آماده کردن دندان برای ترمیم نیاز به انجام کارهای دیگر دندانپزشکی روی دندان باشد تا ترمیم بهترین نتایج خود را داشته باشد. در جدول زیر هزینه بعضی از خدمات جانبی دندانپزشکی که در طی ترمیم دندان ممکن است مورد نیاز باشد ذکر شده است. تمامی قیمت‌ها مربوط به سال ۱۴۰۳ است.

هزینه معاینه قیمت (تومان)

ویزیت

رایگان
ست یکبار مصرف

رایگان

رادیوگرافی

۵۰.۰۰۰
رادیوگرافی پری‌اپیکال

۵۰.۰۰۰

جرم‌گیری و بروساژ هر دو فک

۱.۵۰۰.۰۰۰
جرم‌گیری لثه

۲.۰۰۰.۰۰۰

افیس بلیچینگ هر فک

۳.۰۰۰.۰۰۰
هوم بلیچینگ هر فک

۲.۵۰۰.۰۰۰

سوالات متداول

چه زمانی باید دندان‌ها را ترمیم کرد؟

اگر نشانه‌ای از پوسیدگی، تغییر رنگ، ترک دندان را مشاهده کردید بهتر است در اولین فرصت برای ترمیم آن‌ها اقدام کنید زیرا با عقب انداختن ترمیم دندان مشکلات دندان شدید‌تر شده و مستلزم صرف هزینه و زمان بیشتری خواهد بود. همچنین ممکن است مشکلاتی مانند درد، عفونت، بیماری‌های لثه و از دست دادن دندان‌ها را نیز در پی داشته باشد.

ترمیم دندان چقدر طول می‌کشد؟

بنا بر نوع ترمیمی که انجام می‌دهید مدت زمان ترمیم دندان‌ها متفاوت است. به طور مثال، عصب کشی از پر کردن ساده بیشتر طول می‌کشد. با این حال دندانپزشکان معمولا در جلسات ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای بر روی یک دندان کار می‌کنند و در صورت نیاز باقی کار را به جلسه بعد موکول خواهند کرد.

کدام نوع روکش دندان از بقیه قوی‌تر است؟

زیرکونیا یکی از مقاوم‌ترین مواد مورد استفاده در دندانپزشکی ترمیمی است. زیرکونیا در واقع اکسید زیرکونیوم بوده که نوعی سرامیک است. در واقع این ماده سخت‌ترین و قوی‌ترین ماده مورد استفاده برای روکش دندان در دندانپزشکی ترمیمی مدرن است.

چند بار می‌توان پرشدگی یک دندان را تعویض کرد؟

تعداد دفعات مشخصی برای تعویض پر کردگی دندان وجود ندارد. اما هر بار که یک دندان پر می‌شود، مقدار بیشتری از مینای دندان برای قرار دادن آن برداشته می‌شود. هنگامی که بیش از حد ساختار طبیعی دندان برداشته شد، به روش‌های ترمیمی پیچیده‌تری نیاز است.

آیا دندان‌ها به طور طبیعی ترمیم می‌شوند؟

مینای دندان طبیعی بعد از، از بین رفتن دوباره ساخته نمی‌شود و همچنین مینای مصنوعی دندان نیز وجود ندارد. با این حال، از طریق فرآیند معدنی‌سازی مجدد، می‌توان مینای دندان را با استفاده از روش‌های تقویت طبیعی بهبود بخشید. فرسایش مینای دندان بخش اجتناب ناپذیری از روند افزایش سن است، بنابراین شما فقط می‌توانید آنچه را که باقی مانده حفظ کنید.

آیا ترمیم دندان دردناک است؟

بسیاری از روش‌های ترمیم دندان دردی ندارد و در موارد دیگر دندان شما بی‌حس می‌شود و شما دردی در هنگام ترمیم احساس نمی‌کنید. ممکن است دندان شما برای یک یا دو روز بعد از ترمیم حساس شود یا ناراحتی  احساس کنید.

چه دندانی را نمی‌توان ترمیم کرد؟

دندان‌هایی که دچار مشکلات متعدد لثه و پوسیدگی‌های بسیار شدید همراه با عفونت و درد هستند. همچنین اگر دندان دچار شکستگی شدید تا عمق دندان شده باشد ممکن است نتوان با روش‌های معمول دندان را ترمیم کرد و نیاز به عصب کشی یا کشیدن دندان باشد. در این صورت بعد از درمان عفونت می‌توان با روش‌های جایگزین کردن دندان ترمیم را انجام داد.

آیا ممکن است به یک پرکردگی جدید دندان آسیب وارد شود؟

در صورت رعایت نکردن مراقبت‌های بعد از ترمیم دندان، ممکن است به آن آسیب وارد شود. به طور مثال یک تا ۲ ساعت بعد از ترمیم نباید غذا بخورید زیرا فشار جویدن ممکن است پر کننده را بشکند باید تا سفت شدن کامل آن صبر کنید. همچنین باید به خاطر داشته باشید که یک دندان ترمیم شده هرگز به اندازه یک دندان طبیعی سالم مستحکم نیست و باید از جویدن مواد غذایی سفت، خیلی سرد، خیلی داغ و باز کردن اشیا با دندان ترمیم شده خودداری کنید.

کدام پرکننده‌ها ماندگاری بیشتری دارند؟

پرکننده‌های دندانی که از مواد فلزی مانند آمالگام یا طلا ساخته شده‌اند تا ۲۰ سال دوام دارند. از طرف دیگر، موادی مانند چینی نیز بسیار بادوام هستند، و معمولاً بیش از ۱۰ سال سالم می‌مانند. رزین کامپوزیت، در حالی که یک ماده محبوب است، آنقدر قوی نیست و می‌تواند ۵ تا ۷ سال دوام بیاورد. البته اگر ترمیم دندان دچار خرابی شود به راحتی می‌توان آن‌ها را ترمیم مجدد کرد.

آیا ترمیم دندان دائمی است؟

هیچ نوع درمان ترمیمی در دندانپزشکی دائمی نیست به این علت که در داخل دهان اسید‌های مخرب و باکتری‌هایی وجود دارد که مرتباً بر روی دندان‌های ترمیم شده تأثیر می‌گذارند. به طور کلی هر ترمیمی که بیش از ۵ سال دوام داشته باشد ایده‌آل محسوب می‌شود.

چه عواملی بر ماندگاری ترمیم تأثیر می گذارد؟

عوامل متعددی مانند سطح سلامت بیمار و بیماری‌های زمینه‌ای، رعایت بهداشت دهان و دندان، تجربه و مهارت دندانپزشک، کیفیت ترمیم و نوع دندان بیمار، مراجعات منظم به دندانپزشکی، رژیم غذایی، عادات جویدن، سبک زندگی و وضعیت اقتصادی بیمار بر ماندگاری ترمیم دندان تأثیر فراوانی دارد.

آیا ترمیم دندان نیاز به بیهوشی دارد؟

خیر. تمامی انواع ترمیم دندان با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و نیاز به بی‌هوشی ندارد.

مشاوره تلفنی