لیفت‌ لثه: راه‌ تبدیل لبخندلثه‌ای به لبخندهالیوودی + عکس قبل‌وبعد

لیفت‌ لثه

لیفت‌ لثه یک روش جراحی آسان و سریع برای داشتن لبخندی زیباتر است. در جراحی لیفت‌ لثه، پزشک بافت اضافی لثه را برمی‌دارد و خط لثه را بالاتر می‌برد. دندانپزشکان از این روش برای درمان لبخند لثه‌ای و یا تنظیم خطوط نامتقارن لثه پس از بریس دندان (ارتودنسی) استفاده می‌کنند. همچنین این روش می‌تواند در زیباسازی و ایجاد نتایج بهتر در سایر روش‌های ترمیم دندان مانند کامپوزیت، لمینت و یا روکش‌های دندان نیز مفید واقع شود. لیفت دندان یک روش بی‌خطر و سریع است که تنها در یک جلسه یک تا دو ساعتی با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. این روش دوران نقاهت کوتاه‌مدت و عوارض جانبی بسیار اندکی داشته و در مقابل تأثیر قابل‌توجه و رضایت‌بخشی را بر زیبایی لبخند و افزایش اعتمادبه‌نفس افراد به همراه خواهد داشت.

لیفت‌لثه (کانتورینگ لثه) چیست؟

لیفت لثه (کانتورینگ لثه) چیست؟

لیفت لثه که به آن کانتورینگ لثه نیز گفته می‌شود روشی است که برای تغییر ظاهر و اندازه خط لثه‌ها به کار برده می‌شود. این روش معمولا برای اصلاح طرح لبخند در افرادی که دارای لبخند لثه‌ای هستند و یا به دلایل مختلفی دچار ناهماهنگی خطوط لثه شده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در لیفت لثه، بافت اضافی لثه با روش‌های مختلفی برداشته می‌شود و بخشی از دندان که در زیر لثه پنهان شده بود نمایان می‌شود. همچنین با این روش می‌توان ناهماهنگی خط لثه‌ را نیز در هر یک از دندان‌ها رفع کرد.

لیفت لثه برای…

با این‌که لیفت لثه یک روش درمانی است و کاربرد‌های زیادی برای درمان بیماری‌های مختلف لثه دارد اما این روش را می‌توان بخشی از دندانپزشکی زیبایی نیز محسوب کرد زیرا هر ساله افراد زیادی از مزایای کانتورینگ لثه برای زیباسازی لبخند، برطرف کردن لبخند لثه‌ای، تنظیم خطوط ناهماهنگ لثه‌ها و به عنوان یک روش تکمیلی برای سایر روش‌های ترمیم دندان خود بهره ‌می‌برند.

لبخند لثه‌ای

استفاده از روش لیفت لثه برای اصلاح لبخند لثه‌ای کم‌تهاجمی بوده و در یک جلسه در مطب دندانپزشکی انجام خواهد شد. در این روش پس از اندازه‌گیری و مشخص کردن بخش اضافه لثه‌ها، دندانپزشک آن‌ها را برش داده و برمی‌دارد و در صورت لزوم بخیه می‌کند. پس از اتمام کار، فرد قادر به مشاهده نتایج کامل بهبودی و اصلاح لبخند لثه‌ای خود خواهد بود.

پیش از کامپوزیت، لمینت، و روکش

در مواردی که برای زیباسازی طرح لبخند یا اصلاح ظاهر دندان‌ها اقدام به نصب ونیر‌های کامپوزیت، لمینت دندان یا روکش دندان‌ می‌شود، انجام لیفت لثه پیش از این کار می‌تواند نتایج زیباتری به همراه داشته باشد. به این صورت که با لیفت لثه و برداشتن بخش اضافی لثه، دندان‌ها بلندتر شده و خط لثه متقارن می‌شود در نتیجه این ونیر‌ها به آسانی روی دندان‌ها نصب شده و درد و ناراحتی برای فرد ایجاد نمی‌کند. همچنین به دلیل تنظیم و اصلاح خط لثه با روش کانتورینگ، پس از اتمام کامپوزیت و لمینت‌، دندان‌ها زیباتر و منظم‌تر دیده می‌شوند.

پس از ارتودنسی به دلیل جابه‌جا شدن دندان‌ها و در اثر استفاده دراز مدت از بریس‌ها و سیم‌ها، مقداری عدم تقارن و ناهماهنگی در خطوط لثه‌‌ها دیده می‌شود. می‌توان این عدم تقارن را با کمک عمل لیفت لثه به راحتی برطرف کرد. همچنین بسیاری از افرادی که لبخند لثه‌ای دارند به مشکلات بایت نیز مبتلا هستند و برای اصلاح زاویه فک و دندان‌های خود نیاز به درمان ارتودنسی نیز دارند. این افراد می‌توانند پس از ارتودنسی و اصلاح مشکلات بایت از لیفت لثه برای کامل کردن درمان ارتودنسی و زیباسازی ظاهر دندان‌های خود استفاده نمایند.

نتایج لیفت لثه

لیفت لثه یک جراحی ساده و نتیجه‌بخش است که در یک جلسه در مطب دندانپزشکی انجام می‌شود و حداکثر تا ۲ ساعت زمان می‌برد. نتایج لیفت لثه بلافاصله بعد از عمل قابل مشاهده است و افراد با رضایت کامل مطب را ترک خواهند کرد. نتایج لیفت لثه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

زیبایی

زیبایی لبخند بعد از لیفت لثه

کانتورینگ لثه با تنظیم تناسب بین لثه و دندان‌ها موجب اصلاح طرح لبخند و افزایش زیبایی ظاهری دندان‌ها می‌شود. کوتاه کردن، افزایش طول، صاف کردن و کانتور کردن لثه‌ها از نتایج زیبایی این روش است.

ماندگاری بالا

ماندگاری بالای لیفت لثه

برای بسیاری از بیماران، نتایج عمل کانتورینگ لثه دائمی است و نیازی به تکرار ندارد. به طور معمول، لثه‌ها پس از کانتورینگ دوباره رشد نمی‌کنند.

نقاهت کوتاه

لیفت لثه نسبتاً بدون درد است و به حداقل زمان استراحت نیاز دارد. اکثر بیماران می‌توانند یک روز پس از درمان به برنامه عادی زندگی خود بازگردند. با این حال، کمی درد و تورم بعد از لیفت لثه طبیعی بوده و این علائم در عرض ۱۰ روز پس از درمان برطرف می‌شوند.

کاندیدای مناسب لیفت لثه

در طول مشاوره اولیه دندانپزشک تشخیص می‌دهد که آیا کاندید مناسبی برای عمل لیفت لثه هستید یا خیر. به طور کلی در صورت وجود شرایط زیر برای کانتورینگ لثه کاندید مناسبی هستید.

 • سطح مناسب سلامتی
 • لبخند لثه‌ای
 • ناهموار بودن خط لثه
 • نداشتن بیماری‌های دهان و لثه
 • نداشتن بیماری‌های خاص مانند مشکل در انعقاد خون
 • نداشتن نیاز دائم به استفاده از داروهای رقیق کننده خون

لیفت لثه چگونه انجام می‌شود؟

لیفت لثه چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام عمل لیفت لثه ابتدا دندانپزشک یک معاینه دقیق از دهان و لثه‌ها انجام می‌دهد و در صورت نیاز یک عکس رادیوگرافی برای تعیین میزان و محل استخوان فک گرفته می‌شود. قبل از انجام عمل کانتورینگ لثه، وجود سلامت دهان و دندان بسیار مهم است. بنابراین، اگر بیماری لثه یا سایر بیماری‌های دهان و دندان وجود داشته باشد بهتر است قبل از لیفت لثه درمان شود. در صورت آمادگی متقاضی مراحل عمل لیفت لثه به ترتیب زیر است:

 1. پزشک از لبخند متقاضی عکس می‌گیرد تا تعیین کند که چه مقدار از بافت لثه باید برداشته شود. همچنین عواملی مانند موقعیت لب‌ها، سایش دندان‌ها و میزان عقب‌نشینی لثه‌ها و ساختار استخوان صورت را برای دستیابی به تقارن و تعادل مناسب در نظر می‌گیرد.
 2. قبل از شروع جراحی، دندانپزشک سقف دهان بیمار را بی‌حس می‌کند در این جراحی داروی بی‌حسی معمولاً به لثه‌ها تزریق نمی‌شود تا بیمار بتواند در طول عمل لب‌های خود را حرکت دهد و لثه‌ها قابل مشاهده باشند.
 3. از یک خودکار مخصوص برای نشانه‌گذاری محل برش روی خط لثه استفاده می‌شود.
 4. بافت اضافی لثه با استفاده از چاقوی جراحی، لیزر یا فرز سرامیکی برداشته می‌شود.
 5. در صورت نیاز بخشی از بافت استخوان نیز تراشیده می‌شود.
 6. بافت لثه باقی‌مانده به شکل دلخواه تغییر شکل داده می‌شود تا ظاهری متعادل و یکنواخت پیدا کند.
 7. در صورت لزوم برای کاهش خونریزی قسمت‌هایی از لثه بخیه می‌شود.
 8. جراحی کانتورینگ لثه به طور متوسط یک تا دو ساعت طول می‌کشد. مدت زمان عمل به تعداد دندان‌هایی که عمل لیفت لثه برای آن‌ها انجام می‌شود بستگی دارد.

مقایسه تیغ، لیزر، و فرز سرامیکی برای لیفت لثه

برای کانتورینگ لثه می‌توان از ابزار مختلفی مانند تیغ جراحی، لیزر و فرز سرامیکی استفاده کرد. در جدول زیر این سه روش با هم مقایسه شده‌اند:

روش لیفت لثهلیفت لثه با تیغ جراحیلیفت لثه با لیزرلیفت لثه با فرز سرامیکی
دقتمتوسطدقت بالادقت بالا
درد بعد از جراحیوجود داردبدون دردبدون درد
خون‌ریزیوجود داردبدون خون‌ریزیبدون خون‌ریزی
زمان عمل۱ تا ۲ ساعتکمتر از یک ساعتکمتر از یک ساعت
دوران نقاهتیک هفتهکمتر از یک هفتهکمتر از یک هفته
مراقبت بعد از عملزیادکمکم
هزینهبیش از روش‌های دیگرکم‌تر از برش با تیغکم‌تر از برش با تیغ
عوارض جانبیتورم، درد، کبودیکمی تورم و کبودیندارد

مراقبت‌های بعد از لیفت لثه

بعد از جراحی کانتورینگ لثه چند ساعت طول می‌کشد تا اثرات داروی بی‌حسی از بین برود. احتمالاً درد خفیفی احساس خواهید کرد که می‌توانید آن را با مصرف داروهای مسکن بدون نسخه برطرف کنید.

بهبودی بعد از لیفت لثه برای اکثر افراد یک هفته یا کمتر طول می‌کشد. بهبودی به میزان بافت لثه‌ای که جراحی شده، رعایت مراقبت‌های بعدی و سرعت بهبودی بدن بستگی دارد. برای اینکه دوره نقاهت راحت‌تری داشته‌ باشید و بهترین نتایج را بدست بیاورید موارد زیر را رعایت کنید:

 • داروهای تجویزی را طبق دستور مصرف کنید. داشتن مقداری درد بعد از کانتورینگ لثه طبیعی است. اما نباید درد شدید داشته باشید. برای کاهش ناراحتی، مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن مصرف کنید. همچنین ممکن است پزشک برای کاهش خطر عفونت آنتی‌بیوتیک تجویز کند.
 • ناحیه جراحی را تمیز نگه دارید. کاهش باکتری‌های موجود در دهان به سرعت بهبودی و کاهش خطر عفونت کمک می‌کند. دندانپزشک دستورالعمل‌های دقیقی در مورد نحوه‌ی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بعد از کانتورینگ لثه را می‌دهد. همچنین ممکن است استفاده از یک دهانشویه آنتی باکتریال را توصیه کند.
 • غذاهای نرم بخورید. به مدت یک هفته از خوردن غذاهای داغ، تند، سفت، چسبناک و ترد خودداری کنید. در عوض غذاهای نرمی مانند تخم‌مرغ، ماست، ماکارونی، سبزیجات پخته‌شده و آبمیوه مصرف کنید.
 • از ورزش کردن یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. افزایش ضربان قلب می‌تواند خون‌ریزی، تورم و درد را افزایش دهد. پنج روز اول بعد از لیفت لثه از ورزش کردن پرهیز کنید سپس از روزهای بعد به تدریج ورزش را شروع کنید.
 • در نوبت‌های ویزیت بعدی حاضر شوید. اگر مشکل خاصی نداشته باشید پزشک تا یک هفته بعد از جراحی یک جلسه ویزیت ترتیب خواهد داد. در این جلسه میزان بهبودی و نتایج درمانی و زیبایی کانتورینگ لثه بررسی خواهد شد. و توصیه‌هایی درباره مراقبت‌های دائمی از لثه‌ها ارائه می‌شود.

عوارض لیفت لثه

همه جراحی‌ها ممکن است در کنار مزایا، خطراتی نیز به همراه داشته باشند. عوارض جانبی کانتورینگ لثه نادر است، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت
 • رشد مجدد بافت لثه
 • درد شدیدی که با دارو از بین نمی‌رود
 • خون‌ریزی شدید لثه
 • تب
 • ترشحات غیر طبیعی از ناحیه جراحی

در صورت بروز هر یک از موارد ذکر شده به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

هزینه لیفت لثه

در طول مشاوره اولیه، در کلینیک دکتر صدق، دندانپزشک سلامت دهان و دندان را بررسی می‌کند و قبل از طراحی یک برنامه درمانی شخصی درباره اهداف زیبایی با شما صحبت می‌کند. بر اساس این طرح، دندانپزشک می‌تواند تخمینی از هزینه درمان کانتورینگ لثه را ارائه دهد. در کلینیک دندانپزشکی دکتر صدق قیمت خدمات مربوط به کانتورینگ لثه در سال ۱۴۰۳ به شرح زیر است:

خدماتقیمت (تومان)
لیفت‌لثه (افزایش طول تاج)۱.۰۰۰.۰۰۰
جراحی اکسپوز نیش نهفته۶.۰۰۰.۰۰۰
جراحی فرنوم۲.۰۰۰.۰۰۰
جرم‌گیری۲.۰۰۰.۰۰۰
ویزیترایگان
ست یکبار مصرفرایگان
رادیوگرافی۵۰،۰۰۰
رادیوگرافی پری‌اپیکال۵۰،۰۰۰

سوالات متداول

تفاوت لیفت لثه با جراحی لثه چیست؟

انواع مختلف جراحی لثه وجود دارد که برای درمان بیماری‌های مختلف مانند عفونت لثه، تحلیل رفتن لثه، سیاه شدن لثه و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد اما لیفت لثه بیشتر برای اهداف زیبایی و اصلاح طرح لبخند و رفع لبخند لثه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لیفت لثه چقدر طول می‌کشد؟

لیفت لثه یک جراحی کوتاه مدت است. این عمل تنها در یک ویزیت ۱ تا ۲ ساعته در یک کلینیک یا مطب دندانپزشکی مجهز انجام می‌شود.

آیا لیفت لثه درد دارد؟

شما در طول عمل لیفت لثه دردی احساس نمی‌کنید زیرا به لثه شما داروی بی‌حسی تزریق می‌شود. البته مانند هر روش جراحی بعد از عمل ممکن است مقداری درد و ناراحتی داشته باشید که به راحتی با مصرف داروی مسکن قابل تحمل است.

آیا لیفت لثه دائمی است؟

در بیشتر موارد، کانتورینگ لثه نتایج دائمی به همراه دارد. اما به ندرت، بافت لثه ممکن است دوباره رشد کند. این معمولاً در صورتی اتفاق می‌افتد که دندانپزشک به اندازه کافی استخوان اضافی زیر لثه‌های شما را در حین جراحی تراش نداده باشد.

آیا لیفت لثه برگشت دارد؟

از آنجایی که باید مقداری استخوان از زیر لثه‌ها نیز تراش داده شود، نتایج این عمل طولانی مدت هستند و بافت لثه دوباره رشد نمی‌کند.

آیا لیفت لثه برای کامپوزیت ضروری است؟

اگر دندان‌ها کوتاه باشد و بافت لثه روی آن را پوشانده باشد برای آسان‌تر شدن و زیبایی بیشتر نتایج کامپوزیت دندان لیفت لثه ضروری است.

آیا لیفت لثه برای ایمپلنت دندان ضروری است؟

در صورتی که بافت لثه در محل دندان از دست رفته تحلیل رفته باشد می‌توان از روش لیفت لثه و پیوند لثه برای ترمیم بافت لثه قبل از کاشت ایمپلنت دندان استفاده کرد.

آیا لیفت لثه برای لمینت ضروری است؟

برای زیباتر شدن نتایج لمینت دندان در صورتی که مقداری از بافت لثه روی دندان را پوشانده باشد لیفت لثه می‌تواند مفید باشد.

آیا لیفت لثه برای روکش ضروری است؟

اگر بافت لثه در ناحیه نصب روکش‌های دندان مانع از نصب صحیح روکش‌ شود لیفت لثه ضروری است.

آیا لیفت لثه ضرر دارد؟

کانتورینگ لثه در صورتی که توسط یک جراح دندانپزشک باتجربه انجام شود یک روش بسیار ایمن است. البته به خاطر داشته باشید که بعضی از افراد کاندید مناسبی برای لیفت لثه هستند، در حالی که ممکن است برای برخی دیگر مناسب نباشد.

در صورت عفونت بعد از لیفت لثه چه کنیم؟

دندانپزشک معمولا بعد از لیفت لثه برای جلوگیری از عفونت آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. داروهای خود را به طور کامل و به موقع مصرف کنید و در صورت بروز عفونت در لثه دهان خود را مرتب با آب نمک شستشو داده و در اولین فرصت به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

برای درد بعد از لیفت لثه چه کنیم؟

برای برطرف کردن درد می‌توانید داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن مصرف کنید. همچنین استفاده از کمپرس یخ نیز می‌تواند در کاهش درد مفید باشد. پس از چند روز این درد برطرف می‌شود. در صورت شدید‌تر شدن درد به دندانپزشک مراجعه کنید.

در صورت خون‌ریزی بعد از لیفت لثه چه کنیم؟

کمی خون‌ریزی بعد از لیفت لثه طبیعی است و می‌توانید آن را با پد‌های استریل و کمپرس یخ مدیریت کنید. خون‌ریزی معمولاً بعد از دو روز قطع می‌شود. در روش‌های کانتورینگ با لیزر و یا فرز سرامیکی خون‌ریزی کمتر است. در صورت افزایش خون‌ریزی به دندانپزشک مراجعه کنید.

لیفت لثه برای چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

اگر به هر نوع بیماری لثه مبتلا هستید تا بهبودی کامل بیماری خود نباید لیفت لثه یا هر عمل زیبایی دندانپزشکی دیگری انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه‌های درمانی خود، با یک متخصص دندانپزشکی مشورت کنید.

بعد از لیفت لثه چه زمانی می‌توانم به محل کار یا مدرسه برگردم؟

اکثر افراد می‌توانند پس از یک تا دو روز به سر کار، مدرسه و سایر فعالیت‌های معمولی خود بازگردند. لثه‌های شما احتمالاً پس از یک هفته به طور کامل بهبود می‌یابند.

آیا لیفت لثه تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد؟

لیفت لثه یک روش زیبایی محسوب می‌شود و تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. با این حال، اگر برای برداشتن بافت آسیب‌دیده لثه نیاز به کانتورینگ لثه دارید، ممکن است بیمه شما حداقل بخشی از هزینه درمان را پوشش دهد.

بهبودی پس از کانتورینگ لثه چقدر طول می‌کشد؟

بهبود کانتورینگ لثه از چند روز تا چند هفته طول می‌کشد. زمان بهبودی تا حد زیادی به مقدار بافت درمان شده و تکنیک مورد استفاده بستگی دارد. هرچه بافت بیشتری برداشته شود، زمان بهبودی بیشتر می‌شود.

آیا می‌توانم بعد از کانتورینگ لثه غذا بخورم؟

بهتر است تا چند ساعت بعد از عمل چیزی نخورید. پس از آن می‌توانید غذاهای خنک و نرم بخورید.

بعد از کانتورینگ لثه چه بخوریم؟

شما باید غذاهای نرم و خنک مانند تخم‌مرغ، ماست، ماکارونی، سبزیجات نرم، پنیر و غیره را مصرف کنید. شما باید از مصرف غذاهای تند، سفت، چسبناک یا دانه دار اجتناب کنید. همچنین از خوردن نوشیدنی‌های ترش، تند و الکلی پرهیز کرده و غذاهایی با طعم ملایم مصرف کنید.

چگونه پس از لیفت لثه دندان‌های خود را مسواک بزنم؟

از مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن ناحیه جراحی تا زمان بهبودی خودداری کنید. فقط دهان را با آب نمک و دهانشویه توصیه شده بشویید. پس از ۷ تا ۱۰ روز، می‌توانید مسواک زدن محل را با استفاده از یک مسواک نرم بدون چسباندن موها به لثه شروع کنید.

آیا می‌توان بعد از کانتورینگ لثه سیگار کشید؟

خیر. باید صبر کنید تا محل جراحی به طور کامل بهبود یابد. در غیر این صورت، خطر بروز عوارض بیشتر می‌شود. سیگار کشیدن می‌تواند بهبودی را مختل کند.

آیا می‌توان در حین استفاده از بریس، جراحی کانتورینگ لثه انجام داد؟

بهتر است تا برداشتن کامل بریس‌های ارتودنسی، لیفت لثه انجام ندهید. پس از برداشتن بریس‌ها نتایج لیفت لثه بهتر دیده می‌شود.

از چه سنی می‌توان لیفت لثه را برای لبخند لثه‌ای انجام داد؟

برخلاف جراحی‌های فک و صورت که باید تا رشد کامل فرد صبر کرد لیفت لثه را می‌توان در سنین نوجوانی پس از رشد کامل دندان‌های دائمی انجام داد.

آیا می‌توانم بعد از لیفت لثه قهوه بنوشم؟

شما باید از مصرف قهوه در دوره نقاهت پس از لیفت لثه خودداری کنید، زیرا نوشیدنی‌های گرم می‌توانند به محل جراحی آسیب رسانده و دوره نقاهت را طولانی کنند. بعد از ۳-۵ روز پس از جراحی، شما می‌توانید قهوه گرم مصرف کنید و به تدریج دمای آن را افزایش دهید. با این حال نباید نوشیدنی داغ بنوشید.

آیا نتایج لیفت لثه طبیعی به نظر می‌رسد؟

بله نتایج لیفت لثه پس از بهبودی، کاملاً طبیعی بوده و بسیار رضایت‌بخش است.

چه مدت بعد از لیفت لثه نتایج آن قابل مشاهده است؟

بلافاصله پس از لیفت لثه نتایج درمانی آن قابل مشاهده است و می‌توانید پس از گذشت یک هفته از این جراحی از مشاهده نتایج زیبایی آن لذت ببرید.

 آیا می‌توان بعد از لیفت لثه بلیچینگ دندان انجام داد؟

اگر قصد دارید بعد از لیفت لثه دندان‌های خود را سفید کنید، باید توجه داشته باشید که بلیچینگ دندان تنها پس از بهبودی کامل لثه‌ها ممکن است که بین چند روز تا چند هفته متغیر است. در غیر این صورت ممکن است به بافت لثه و ریشه دندان‌ها آسیب وارد شود و موجب درد شدید شود.

مشاوره تلفنی