لمینت دندان؛ راهکاری ماندگار برای اصلاح لبخند + هزینه

لمینت دندان قیمت

لمینت دندان نه تنها یک روش زیبایی، بلکه یک راهکار برای حل مشکلات مختلف دندانی است. لمینت‌ دندان‌ یک لایه نازک سرامیکی است که روی دندان چسبانده می‌شود و علاوه بر بهبود شکل ظاهری و تغییر رنگ دندان، مشکلات دیگری مانند کجی جزئی، شکستگی، دندان فاصله‌دار و غیره را نیز برطرف می‌کند. ظاهر طبیعی لمینت در کنار استحکام و طول عمر بالا، آن را به گزینه‌ای محبوب در حوزه دندانپزشکی زیبایی و راهکاری زیبا و بادوام جهت اصلاح لبخند تبدیل کرده‌اند.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان چگونه است

لمینت دندان یک پوشش‌ نازک و غالبا از جنس سرامیک است که با هدف پوشش سطح دندان‌ها به ویژه دندان‌هایی که هنگام خندیدن قابل مشاهده هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضخامت لمینت دندان بین ۰/۳ تا ۰/۷ میلی‌متر است که در لابراتوار دندانپزشکی و بر اساس قالب دندان شما و رنگی که مد نظر دارید، طراحی و ساخته شده و سپس روی دندان چسبانده می‌شود. هدف از نصب لمینت، بهبود ظاهر دندان‌ها و حل مشکلات جزئی دندان مانند کجی، شکستگی، دندان فاصله‌دار، زردی دندان و غیره  است. لمینت دندان یک راهکار ماندگار برای اصلاح لبخند شما است و در صورتی که نکات مهم مراقبت از آن را رعایت کنید، تا سال‌ها می‌تواند زیبایی  لبخند شما را تضمین کند.

فرآیند انجام لمینت دندان به صورت غیر مستقیم انجام می‌شود، یعنی مانند کامپوزیت دندان، مواد آن به صورت مستقیم و لایه لایه روی دندان قرار نمی‌گیرد، بلکه باید بر اساس سفارش دندانپزشک و با توجه به رنگ انتخابی شما در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته شده و سپس روی دندان نصب شود. بنابراین، زمانی که به دندانپزشک مراجعه می‌کنید، ابتدا یک طرح درمانی برای شما در نظر گرفته می‌شود. در مرحله بعد، دندان باید برای نصب لمینت آماده شود. دندان شما کمتر از نیم میلی‌متر تراشیده شده و از آن قالب‌گیری می‌شود. با توجه به تشخیص دندانپزشک و درخواست شما و با در نظر گرفتن میزان مینای دندان، قطر دندان، میزان تغییر رنگ دندان و مقاومت دندان یکی از انواع لمینت برای ساخت به لابراتوار دندانپزشکی سفارش داده می‌شود.

انواع لمینت دندان

 

یکی از محبوب‌ترین و بهترین انواع لمینت دندان، لمینت Emax است. لمینت ایمکس از لیتیوم دی سیلیکات ساخته شده و به دلیل استحکام بالا، زیبایی و نازکی به عنوان لمینت مورد علاقه دندانپزشکان شناخته می‌شود. لمینت ایمکس با مراقبت مناسب و رعایت بهداشت دهان و دندان به راحتی بیش از ۱۰ سال عمر می‌کند. این نوع لمینت در ترکیب با دندان‌های طبیعی، شفافیت و کیفیت بی‌نظیری را ارائه می‌دهد.

لمینت سرامیکی نیز یکی از رایج‌ترین انواع لمینت است که از فلدسپات سرامیک تشکیل می‌شود. سرامیک یا پرسلن فلدسپاتیک یک ماده بسیار نازک و شفاف است که ظاهری بسیار شبیه به ظاهر طبیعی دندان دارد. لمینت دندان سرامیکی به راحتی تغییر رنگ نمی‌دهد، انعطاف‌پذیر است و استحکام بالایی دارد. دوام و استحکام بالای این نوع لمینت به علت تراش بیشتر مینای دندان است و به همین دلیل بهتر روی دندان قرار گرفته و به آن می‌چسبد.

لمینت زیرکونیوم یکی از سخت‌ترین و البته مناسب‌ترین انواع لمینت برای رفع مشکلاتی مانند لب‌پر شدن و شکستگی است. این لمینت از دی اکسید زیرکونیوم ساخته می‌شود و استحکام فوق‌العاده‌ای دارد. شکل نهایی این لمینت، حالت مات داشته و علی‌رغم آنکه دارای استحکام بسیار بالاتری است، اما به دلیل مات بودن چندان مورد استقبال قرار نمی‌گیرد. با این وجود، لمینت زیرکونیومی یکی از مقاوم ترین انواع لمینت است.

لمینت لومینیر نوع جدیدی از انواع لمینت دندان است و روش نصب آن نیز جدیدتر است. در روش لومینیر برخلاف روش نصب سایر لمینت‌ها، نیازی به آماده‌سازی و تراش دندان برای نصب لمینت وجود ندارد. این نوع لمینت بسیار نازک است و به همین دلیل به آن لمینت بدون تراش نیز گفته می‌شود. لمینت لومینیر، فوری و به صورت غیرتهاجمی روی دندان قرار می‌گیرد.

این نوع لمینت توسط لابراتور و به صورت سفارشی برای هر شخص ساخته می‌شود و همانطور که از نام آن مشخص است، کاربرد دائمی ندارد. شما می‌توانید از این نوع لمینت برای مدتی، برای مثال در طول مهمانی روی دندان خود استفاده کنید تا ظاهر دندان‌هایتان را بهبود بخشید. توجه داشته باشید که لمینت دندان موقت یا متحرک، از پیش ساخته شده و آماده نیست و باید به صورت شخصی و سفارشی با قالب دندان خود شما ساخته شود تا آسیبی به دندان‌های طبیعی وارد نشود.

مقایسه انواع لمینت

نوع لمینت  مزایا معایب
Emax زیبایی بی‌نظیر، تراش کم دندان، شفافیت طبیعی و استحکام متوسط نیاز به دستگاه CAD/CAM برای ساخت و شکنندگی در برابر فشار
سرامیکی زیبایی و استحکام بالا، مقاوم در برابر لکه و شفافیت طبیعی نیاز به دستگاه CAD/CAM برای ساخت و نیاز به تراش بیشتر دندان
زیرکونیومی استحکام بسیار بالا، مقاومت در برابر لکه، مناسب برای دندان‌های پوسیده یا شکسته تراش بیشتر دندان، ضخامت بالاتر و شفافیت کمتر
لومینیر تراش ناچیز یا صفر دندان، زیبایی طبیعی، نصب سریع و آسان مقاومت کمتر، عدم پوشش لکه‌های بسیار تیره دندان، امکان ایجاد احساس ضخیم شدن دندان به دلیل عدم تراش
متحرک قابلیت جابجایی، هزینه پایین و عدم نیاز به تراش دندان زیبایی ناچیز، عدم احساس راحتی، مقاومت کم و نیاز به تعویض مکرر

کاربردهای لمینت دندان

لمینت دندان در حوزه دندانپزشکی زیبایی دارای کاربردهای متنوعی است و برای حل مشکلات مختلف دندانی به کار می‌رود. البته لمینت دندان تنها در صورتی که پوسیدگی دندان گسترده و بیماری لثه نداشته باشید، قابل انجام است. پس از حصول اطمینان از سلامت کامل دهان و دندان‌ها، اگر دارای یکی از مشکلات زیر باشید، می‌توانید از لمینت برای اصلاح شکل ظاهری دندان‌های خود استفاده کنید:

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است

لمینت دندان به خوبی لکه‌های ناشی از مصرف داروها، افزایش سن و یا درمان‌های کانال ریشه را می‌پوشاند. با پوشاندن این لکه‌ها، دندان‌ها ظاهر طبیعی و روشن‌تری پیدا می‌کنند. همچنین لمینت دندان برای دندان‌هایی که تغییر رنگ داده‌ یا زرد شده‌اند و در برابر روش‌های سفید کردن نیز دندان مقاوم هستند، راه حل موثری محسوب می‌شود.

لمینت دندان برای دندان‌های کج

لمینت‌ در اصلاح دندان‌های بهم ریخته، نامنظم و کجی جزئی یک یا چند دندان‌ موثر است و می‌تواند این مشکلات را بدون ارتودنسی برطرف کند. البته توجه داشته باشید که این روش، جایگزین ارتودنسی نیست و اگر کجی و نامرتبی دندان‌ها شدید باشد، ابتدا باید آن را درمان کرده و سپس لمینت انجام دهید.

روش لمینت دندان

لمینت‌ یک راهکار عالی‌ برای دندان‌هایی است که مینای آن‌ها شکسته یا ساییده شده‌ است. لمینت، قسمت‌های آسیب دیده دندان را پوشش می‌دهد و سطح آن را صاف‌تر و زیباتر می‌کند. لمینت همچنین از دندان‌ها در برابر آسیب‌های بیشتر نیز محفاظت خواهد کرد.

لمینت دندان ثابت

ممکن است یک یا چند دندان شما از دندان‌های دیگر کوتاه‌تر یا بلندتر باشد یا لبه‌ی آن به صورت ژنتیکی و یا بر اثر فرسایش، ناهموار شده باشد. در این صورت می‌توانید به راحتی با انجام لمینت دندان تمامی این عیوب جزئی دندان را برطرف کنید.

لمینت دندان تراش

لمینت دندان فاصله‌دار یکی از روش‌های اصلاح و زیباتر کردن لبخند شماست. فاصله میان دندان معمولا در دو دندان جلویی مشاهده می‌شود و تاثیر زیادی بر زیبایی ظاهری فرد دارد. زمانی که این فاصله کم باشد و کل دندان‌ها نیازی به ارتودنسی نداشته باشند، با لمینت می‌توان این فاصله را پنهان کرد و لبخند فرد را بهبود بخشید.

لمینت برای بسیاری از افراد یک روش کارآمد و مناسب محسوب می‌شود، اما وجود برخی مشکلات و بیماری‌های دهان و دندان باعث می‌شود، هر فردی نتواند کاندیدای ایده‌الی برای انجام لمینت دندان باشد. این مشکلات شامل موارد زیر است:

 • پوسیدگی شدید و عمیق دندانی که به درمان ریشه نیاز دارد
 • لق بودن یک یا چند دندان
 • التهاب و عفونت لثه
 • ساییدگی و تحلیل بیش از حد مینای دندان
 • دندان‌ قروچه‌کردن
 • دندان‌های به‌ شدت نامنظم و بهم‌ ریخته که به ارتودنسی نیاز دارند
 • بیماری‌های دهان و لثه
 • ناهنجاری‌های فک و دهان
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

مزایای لمینت دندان

لمینت‌ مزایای بسیاری نسبت به سایر گزینه‌های دندانپزشکی زیبایی دارد. این روش برای طیف وسیع‌تری از مشکلات قابل استفاده بوده و نسبت به روش‌های دیگر دارای طول عمر طولانی‌تری است. مزایای لمینت دندان به طور خلاصه عبارتند از:

لمینت، سلامت دندان‌ها را حفظ می‌کند و به تراشیدن زیاد مینا‌ی دندان نیاز ندارد. معمولا فقط مقدار کمی از مینای دندان حذف می‌شود و اگر فرد مشکل دندانی خاصی نداشته باشد، این میزان حدود نیم میلی‌متر خواهد بود.

فرآیند نصب لمینت، بدون درد است و دندان‌ها معمولا بدون نیاز به تزریق داروی بی‌حسی تراشیده می‌شوند.

لمینت‌ در برابر ضربه مقاوم است و ماندگاری بالایی دارد. این ویژگی باعث می‌شود تا لمینت انتخاب مطمئنی برای بهبود شکل ظاهر دندان‌ها به مدت طولانی باشد.

لمینت دارای ظاهری زیبا و طبیعی است و به صورت سفارشی ساخته می‌شود تا با دندان‌های طبیعی مطابقت کامل داشته باشد. انعکاس و جذب نور لمینت کاملا مشابه دندان طبیعی است که منجر به انطباق بالای آن با دندان‌های مجاور می‌شود.

برخلاف مینای دندان که ممکن است به مرور زمان بر اثر مصرف قهوه، چای یا تنباکو تغییر رنگ دهد، لمینت در برابر لکه‌دار شدن بسیار مقاوم است. با این حال، مراقبت صحیح موجب افزایش طول عمر لمینت خواهد شد.

هنگامی که لمینت روی دندان نصب می‌شود، به مراقبت زیادی نیاز ندارد. رعایت بهداشت دهان شامل مسواک زدن، استفاده از نخ دندان، رژیم غذایی سالم و معاینات دوره‌ای دندانپزشکی است که برای حفظ طول عمر لمینت کافی است.

لمینت می‌تواند طیف وسیعی از عیوب زیبایی مانند شکستگی دندان، فاصله میان دو دندان، لکه، ناهماهنگی و بی‌نظمی جزئی دندان‌ها را برطرف کند. بنابراین، برای افرادی که دچار چندین نقص ظاهری دندان هستند، انتخاب مناسبی خواهد بود.

 معایب لمینت دندان

لمینت دندان نیز مانند هر روش درمانی دیگر، بدون عیب و نقص نیست. برخی معایب لمینت دندان عبارتند از:

 • غیرقابل بازگشت بودن: استفاده از لمینت دندان باعث ایجاد تغییرات غیرقابل بازگشت در ساختار طبیعی دندان می‌شود. برای نصب لمینت باید لایه‌ نازکی از مینای دندان تراشیده شود و این فرآیند قابل بازگشت نیست.
 • خطر پوسیدگی و حساسیت: در صورتی که لمینت توسط دندانپزشک ماهر نصب نشود، ممکن است فرآیند اتصال به خوبی انجام نشود و در نتیجه، احتمال پوسیدگی و حساسیت دندان افزایش می‌یابد.
 • امکان تغییر رنگ: هرچند لمینت به طور کلی نسبت به تغییر رنگ مقاوم‌ است، اما کاملا مصون نیست. برخی عادات مانند سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد قهوه، چای یا شراب قرمز و یا بهداشت نامناسب دهان ممکن است باعث ایجاد لکه و تغییر رنگ لمینت شوند. در این صورت، لمینت به تعویض نیاز پیدا می‌کند.
 • هزینه‌ بالا: لمینت نسبت به سایر گزینه‌های درمانی دارای طول عمر بالاتر و به تبع هزینه نصب و نگهداری بالاتری است

مراحل نصب لمینت دندان

 

پیش از اتصال لمینت، ابتدا باید مشکلات دندان و لثه مانند پوسیدگی و التهاب برطرف شوند. بنابراین، دندانپزشک دندان‌های شما را بررسی کرده و از آن عکسبرداری می‌کند تا در صورت نیاز ابتدا این مشکلات را برطرف کند. سپس درباره‌ خواسته‌ها و انتظارات با شما صحبت خواهد کرد. مقدار مینای دندان، قطر دندان، میزان تغییر رنگ دندان و مقاومت دندان از جمله مواردی است که توسط دندانپزشک برای انتخاب نوع لمینت بررسی خواهد کرد. انتخاب رنگ نیز در همین مرحله انجام می‌شود.

در این مرحله مقداری از مینای دندان، معمولا کمتر از یک میلی‌متر تراشیده می‌شود تا فضای لازم برای قراردادن لمینت فراهم شود. سپس از دندان‌های آماده شده‌ شما قالب دقیقی تهیه می‌شود تا لیمنت‌ها در آزمایشگاه بر اساس این قالب و کاملا مخصوص شما ساخته شوند. ساخت لمینت ممکن است از یک هفته تا یک ماه طول بکشد.

در برخی موارد، در مدت زمانی که لمینت‌ها در آزمایشگاه دندانپزشکی در حال ساخت هستند (بین یک هفته تا یک ماه)، لمینت‌ موقت روی دندان‌ها قرار می‌گیرد تا به حفظ زیبایی و حفاظت از دندان‌ها تا زمان آماده شدن لمینت‌های نهایی کمک ‌کند. لمینت موقت نیز متناسب با رنگ دندان‌های شما انتخاب می‌شود و مطابق با آن‌ها تراش داده خواهد شد.

پیش از چسباندن لمینت دائم، دندانپزشک آن‌ها را روی دندان‌های شما قرار می‌دهد و آخرین تغییرات لازم را اعمال می‌کند. زمانی که از ظاهر لمینت روی دندان خود راضی باشید، فرآیند نصب آغاز می‌شود. در این مرحله یک چسب مخصوص پشت لمینت قرار داده شده و لمینت روی دندان قرار می‌گیرد و از نور مخصوص برای سفت شدن چسب استفاده می‌شود.

پس از اتصال کامل لمینت به دندان، چسب‌های اضافه برداشته می‌شوند و تنظیمات نهایی برای حصول اطمینان از هم‌تراز بودن دندان‌ها و بایت مناسب انجام خواهد شد. در آخر نیز پولیش نهایی لمینت انجام می‌شود.

مراقبت‌های پس از نصب لمینت دندان

ایا لمینت دندان عوارض دارد

مراقبت‌های پس از نصب لمینت دندان برای حفظ طول عمر و سلامت دندان‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. توجه به نکات زیر پس از نصب لمینت، ماندگاری و زیبایی آن  را برای مدت طولانی تضمین می‌کند و به حفظ سلامت کلی دهان نیز کمک خواهد کرد. مراقبت‌های پس از نصب لمینت دندان شامل موارد زیر است:

 • استفاده منظم از مسواک و نخ دندان: روزی دو مرتبه مسواک بزنید و از نخ دندان برای تمیز کردن بین دندان‌ها استفاده کنید. استفاده از مسواک با برس نرم و جلوگیری از فشار زیاد در حین مسواک زدن به جلوگیری از آسیب یا فرسایش لمینت‌ها کمک می‌کند.
 • تغذیه و رژیم غذایی: از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های رنگی مانند قهوه، چای و شراب که به مرور زمان باعث لکه‌ شدن دندان می‌شوند، اجتناب کنید. مواد اسیدی و شیرین باعث از بین رفتن مینای دندان می‌شوند و به چسب لمینت‌ها نیز آسیب وارد می‌کنند. بنابراین باید مصرف آن‌ها را مدیریت کنید.
 • مراجعه منظم به دندانپزشک: معاینه منظم دندان‌ها معمولا هر شش ماه یکبار برای تمیز کردن و بررسی وضعیت لمینت‌ها بسیار مهم است، زیرا در صورت وجود مشکل، دندانپزشک آن را سریع تشخیص داده و پیش از آسیب به لمینت، نسبت به رفع آن اقدام می‌کند.
 • ترک یا کنترل عادات آسیب‌رسان: اگر دچار دندان قروچه هستید، از دستگاه محافظ دهان هنگام خواب استفاده کنید تا از آسیب به لمینت‌ جلوگیری شود. همچنین از شکستن آجیل‌ با دندان، مصرف انواع خوراکی‌های سخت و برخود اجسام خارجی مانند سوزن، کلید و غیره به لمینت دندان خود جلوگیری کنید. عادات بد مانند جویدن ناخن، ته مداد و غیره را نیز کنار بگذارید.

طول عمر لمینت دندان

لمینت دندان یک روش زیبایی دندانپزشکی با مقاومت و با ماندگاری بالا در نظر گرفته می‌شوند، اما یک راه حل مادام‌العمر نیستند. به طور معمول، لمینت‌های سرامیکی در صورت مراقبت مناسب، می‌توانند بین ۱۰ تا ۱۵ سال یا حتی بیشتر ماندگاری داشته باشند. با این حال، ماندگاری آن‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد و امکان دارد که تحت شرایطی آسیب ببینند. بنابراین مراجعات منظم دندانپزشکی برای بررسی وضعیت آن‌ها و رفع هر گونه مشکلی بسیار مهم است.

هرچند که لمینت‌ها قابل ترمیم نیستند، اما می‌توانند تعویض شوند. اگر لمینت فرسوده شود، ترک بخورد، لب‌پر شود و یا تغییر رنگ دهد، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. فرآیند تعویض شامل برداشتن لمینت موجود و ساخت یک لمینت جدید برای همان دندان است. ساختار دندان زیرین به طور معمول حفظ می‌شود، اما شاید نیاز باشد لایه‌ای نازکی از مینا دوباره برای جایگزینی لمینت جدید تراشیده شود.

مهم‌ترین عوامل موثر بر طول عمر لمینت دندان عبارت است از:

 • کیفیت مواد: کیفیت مواد مورد استفاده به طور قابل توجهی بر دوام آنها تأثیر می گذارد. مواد با کیفیت بالا در طول زمان در برابر سایش و پارگی بهتر مقاومت می کنند.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت‌های لازم: جمله مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن، و معاینات معمول دندانپزشکی و عدم مصرف مواد غذایی رنگی نقش اساسی در حفظ طول عمر لمینت دارند.
 • تخصص و مهارت دندانپزشک: مهارت و تخصص دندانپزشک در آماده‌سازی، قراردادن و اتصال لمینت به طور قابل توجهی بر طول عمر آنها تأثیر می گذارد.
 • عادات جویدن: وارد کردن فشار بیش از حد هنگام جویدن یا عاداتی مانند دندان قروچه (براکسیسم) می‌تواند به مرور زمان به لمینت دندان آسیب برساند. استفاده از محافظ دهان در شب یا درمان دندان قروچه می تواند طول عمر لمینت را افزایش دهد.

هزینه لمینت دندان

هنگام تصمیم برای انجام هرکاری، میزان بودجه و هزینه‌ پرداختی، نقش مهمی را در انتخاب نهایی شما ایفا می‌کنند. از آنجایی نصب لمینت دندان یک عمل زیبایی محسوب می‌شود، تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. هزینه‌ این روش به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل موارد زیر است:

 • نوع لمینت
 • میزان مهارت و تجربه دندانپزشک
 • شهر محل سکونت و موقعیت مکانی کلینیک دندانپزشکی
 • تعداد دندان‌های تحت درمان
 • میزان آماده‌سازی موردنیاز پیش از لمینت (به عنوان مثال، در صورت نیاز به درمان پوسیدگی ،هزینه کلی لمینت افزایش پیدا می‌کند)

کلینیک دندانپزشکی دکتر محسن صدق امکان دریافت مشاوره رایگان را برای شما عزیزان فراهم کرده است تا بتوانید به طور کامل تمامی جوانب را در نظر گرفته و سپس تصمیم نهایی خود را بگیرید. شما می‌توانید از طریق پیج اینستاگرام دکتر صدق درباره امکان انجام لمینت و هزینه آن، راهنمایی‌های موردنیاز را به صورت رایگان دریافت کنید. هزینه لمینت دندان در سال ۱۴۰۳ به شرح زیر می‌باشد:

نوع لمینت

قیمت

لمینت ای پی اس ایمکس با تکنیک ساده

۶.۵۰۰.۰۰۰ تومان

لمینت ای پی اس ایمکس با تکنیک لایرینگ

۷.۵۰۰.۰۰۰ تومان

لمینت ای پی اس ایمکس تمام سرامیک

۷.۵۰۰.۰۰۰ تومان

سایر هزینه‌های جانبی
ویزیت و مشاوره

رایگان

ست یکبار مصرف

رایگان

رادیوگرافی (در صورت نیاز)

۵۰.۰۰۰ تومان

عوارض لمینت دندان

لمینت دندان، یک روش بی‌خطر است که عوارض جانبی خاصی ندارد و در صورت مراقبت صحیح، سال‌ها همراه شما خواهد بود. اما در صورتی که توسط دندانپزشک با تجربه و ماهر نصب نشود، عوارض زیر را به همراه خواهد داشت: 

 • جدا شدن لمینت از دندان: این مشکل در اغلب مواقع به دلیل عدم تخصص و مهارت کافی دندانپزشک در نصب صحیح لمینت ایجاد می‌شود.
 • حساسیت دندان: پس از نصب لمینت امکان دارد حساسیت دندان افزایش یابد. این حساسیت معمولا موقتی است و با گذر زمان کاهش پیدا می‌کند. اما در صورت تداوم باید برای ارزیابی بیشتر به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • پوسیدگی دندان زیر لمینت: عدم رعایت اصول نصب لمینت در طول زمان باعث پوسیدگی دندان‌های زیر لمینت می‌شود. در صورت مهارت کافی دندانپزشک و استفاده از تجهیزات و روش‌های به‌روز، بعد از نصب لمینت دچار هیچ مشکلی نخواهید شد.
 • التهاب لثه: این بیماری یکی از عوارض شایع در صورت نصب غیر اصولی لمینت است. خونریزی، بوی نامطبوع دهان و دندان‌ درد از نشانه‌های بارز عفونت لثه هستند.

مقایسه لمینت، کامپوزیت و بلیچینگ

  لمینت کامپوزیت بلیچینگ
هزینه درمان زیاد متوسط کم
دوام ۱۰ تا ۱۵ سال ۵ تا ۷ سال ۱ تا ۳ سال
استحکام زیاد کم
ظاهر زیبا، شفاف و طبیعی زیبا و طبیعی با احتمال تغییر رنگ زیبا و طبیعی
نگهداری مراقبت شخصی مراقبت شخصی و پولیش دوره‌ای مراقبت شخصی
قابلیت ترمیم ندارد و باید تعویض شود امکان ترمیم وجود دارد امکان تمدید وجود دارد
نیاز به تراش دندان نیاز به تراش حداقلی عدم نیاز به تراش به جزء در شرایط خاص عدم نیاز به تراش
مدت زمان مورد نیاز برای انجام حدود ۳ هفته تک جلسه‌ای و بدون انتظار نیاز به چند جلسه (کلینیک و خانگی)

چطور یک دندانپزشک ماهر برای نصب لمینت دندان انتخاب کنم؟

اگر به دنبال داشتن لبخندی زیباتر هستید، جهت بررسی و انتخاب بهترین روش متناسب با شرایط خود باید به یک دندانپزشک متخصص لمینت مراجعه کنید. مراقبت و نگهداری صحیح از لمینت دندان در کنار انتخاب دندانپزشک مجرب می‌تواند ظاهر دندان شما را تا حد زیادی بهبود بخشد و عوارض آن را به حداقل برساند. در زمان انتخاب دندانپزشک ماهر برای انجام لمینت دندان به نکات زیر توجه داشته باشید:

بررسی صلاحیت، تجربه و سابقه کاری

برای انجام لمینت به دنبال دندانپزشک باتجربه در حوزه دندانپزشکی زیبایی باشید. تمامی مدرک دندانپزشکی، گواهینامه‌ها و هر گونه آموزش ویژه مرتبط با روش‌های زیبایی دندان را بررسی کنید. دکتر محسن صدق به شماره نظام پزشکی ۱۳۰۹۲۳ در دانشگاه سماشکو روسیه تحصیل کرده‌اند. ایشان در سال ۲۰۰۸ فارغ‌التحصیل شده‌ و در ایران مشغول به کار شدند. دکتر محسن صدق همچنین دارای گواهینامه جراحی ایمپلنت و پروتزهای متکی به ایمپلنت از DIO کره جنوبی هستند.

نظرات مراجعین

حتما وب‌سایت و صفحه اینستاگرام دندانپزشک منتخب خود را بررسی کرده و بخش نظرات مراجعین را به دقت مورد ارزیابی قرار دهید. نظرات مراجعه کنندگان دکتر صدق در سایت قابل مشاهده است.

مشاهده نمونه کارها

مشاهده تصاویر قبل و بعد افرادی که لمینت دندان آن‌ها توسط دندانپزشک موردنظرتان نصب شده است به شما کمک می‌کند تا سطح مهارت و کیفیت کار وی را ارزیابی کنید. نمونه کار لمینت دندان دکتر محسن صدق در سایت و صفحه  اینستاگرام ایشان قابل مشاهده است.

مواد مورد استفاده و تکنیک کار

در این مورد باید درباره تکنولوژی و تکنیک‌هایی که دندانپزشک برای لمینت دندان استفاده می‌کند، تحقیقات کافی انجام دهید. دندانپزشکی که دانش و مواد اولیه موردنیاز خود را به‌روز می‌کند، گزینه‌های درمانی مناسب‌تر و نتایج بهتری ارائه می‌دهد. در کلینیک دکتر محسن صدق از بهترین و به‌روزترین انواع لمینت استفاده می‌شود. در اکثر لمینت‌های انجام شده توسط دکتر صدق از لمینت EPS Emax استفاده شده است که از نظر استحکام، زیبایی و کیفیت به عنوان بهترین گزینه موجود شناخته می‌شود.

سهولت برقراری ارتباط و امکان دریافت مشاوره رایگان

سطح راحتی و سبک ارتباطی را در طول مشاوره با دندانپزشک در نظر بگیرید. دندانپزشکی که به نگرانی‌های شما گوش می‌دهد و روش انجام لمینت را به وضوح برایتان توضیح می‌دهد، تجربه لذت‌بخش و مطلوبی را برای شما رقم خواهد زد. کلینیک دکتر محسن صدق امکان برگزاری جلسه مشاوره رایگان پیش از انجام هرگونه عمل زیبایی دندانپزشکی را برای شما فراهم کرده است تا با خیال آسوده‌تر تصمیم بگیرید.

جهت بررسی بیشتر و دریافت نوبت مشاوره می‌توانید به کلینیک دکتر صدق مراجعه کنید تا مشاوره‌های لازم برای انتخاب روش درمانی مناسب با توجه به شرایط خود را دریافت کنید. برای تماس با ما و دریافت مشاوره رایگان یا نوبت‌دهی می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۶۱۵۱۰۲۷  و ۰۲۱۲۶۱۱۶۳۳۸ تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

آیا لمینت باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟

دندان لمینت شده به اندازه دندان‌های طبیعی در معرض پوسیدگی قرار دارد. بنابراین باید به همان اندازه که بهداشت دندان‌های طبیعی خود را رعایت می‌کنید، بهداشت دندان‌های لمینت شده را نیز رعایت کنید. اگر دندان‌های جلو پوسیده شوند، دندانپزشک باید از پشت دندان اقدام به ترمیم آنها کند.

آیا می‌توان از روش لمینت دندان به جای ارتودنسی استفاده کرد؟

لمینت می‌تواند مشکلات جزئی مانند ناهماهنگی و کجی جزئی دندان‌ها را به صورت ظاهری برطرف کند و گزینه درمان محسوب نمی‌شود. بنابراین، اگر این مشکلات شدید باشند، ابتدا باید درمان ارتودنسی کامل شود و سپس در صورت نیاز لمینت دندان نصب شود.

چه تعداد از دندان‌ها را باید لمینت کرد؟

تعداد مورد نیاز لمینت برای هر فرد با توجه به تعداد دندان‌های قابل مشاهده در هنگام خندیدن، فرم فک پایین و بودجه‌ای که در نظر دارد، متفاوت خواهد بود. اما به طور معمول، لمینت ۱۰ دندان بالا تعداد استاندارد مورد نیاز لمینت دندان است.

آیا دندان پوسیده‌ جلو را می‌توان لمینت کرد؟

لمینت دندان پوسیده و خراب، بعد از درمان پوسیدگی و پرکردن آن امکان‌پذیر است. پس از برطرف کردن پوسیدگی و مشکلات دندان می‌توان آن را به راحتی لمینت کرد.

بعد از لمینت دندان از چه مسواکی استفاده کنم؟

بعد از لمینت دندان باید از مسواک‌های نرم و با سر کوچک استفاده کنید. این نوع مسواک‌ها به دلیل نرمی برس‌ها و اندازه کوچک، برای تمیز کردن سطح لمینت مناسب هستند و از خراشیدن آن جلوگیری می‌کنند.

بعد از لمینت دندان از چه خمیردندانی استفاده کنم؟

بهترین خمیردندان بعد از لمینت دندان، خمیردندان‌های ژلی فاقد مواد سفیدکننده و ساینده است. بهتر است برای جلوگیری از بروز حساسیت دندانی از خمیر دندان ضد حساسیت استفاده کنید و از خمیردندان‌های حاوی جوش شیرین، هیدروژن پرکساید، سدیم کربنات و خمیردندان ذغالی استفاده نکنید.

آیا پس از لمینت دندان می‌توان از نخ دندان استفاده کرد؟

بله، پس از لمینت دندان بهتر است از نخ دندان استفاده کنید تا خطر پوسیدگی دندان‌ها کاهش پیدا کند. حتما طرز استفاده‌ صحیح از نخ دندان را از دندانپزشک خود سوال کنید.

تفاوت میان لمینت، روکش و ایمپلنت چیست؟

لمینت، روکش و ایمپلنت هر سه برای زیباتر کردن ظاهر دندان به کار می‌روند، اما کاربرد آن‌ها متفاوت است. به طور خلاصه، لمینت برای زیباتر کردن دندان‌های سالم و حل مشکلات جزئی استفاده می‌شود. روکش برای ترمیم دندان‌هایی که ساختار کمی از آن‌ها باقی مانده و ایمپلنت نیز برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته بکار می‌رود.

آیا لمینت دندان دائمی است؟

بله، لمینت دندان دائمی است و قابلیت برگشت‌پذیری ندارد. اما به دلیل عمر طولانی و قابلیت تعویض، این موضوع نگران کننده نیست و شما بعد از ۱۰ الی ۱۵ سال می‌توانید لمینت دندان خود را تعویض کنید.

لمینت دندان خرگوشی چیست؟

برای درمان دندان خرگوشی، روش‌های مختلفی مانند ارتودنسی و باندینگ دندان وجود دارد. از لمینت دندان نیز در صورت جزئی بودن این مشکل می‌توان استفاده کرد اما اگر وضعیت دندان‌های کمان‌شده بسیار شدید باشد، احتمالا نمی‌توان از لمینت استفاده کرد.

لمینت دندان شیشه‌ای چیست؟

در روش لمینت شیشه‌ای که با نام لمینت چینی دندان نیز شناخته می‌شود، لبه دندان به حالت شیشه‌ای ساخته می‌شود که آن را بسیار شبیه دندان طبیعی می‌کند. همانطور که در دندان‌های طبیعی، رنگ و سایه‌ها یکدست نیست، در این روش نیز لبه‌ دندان مانند دندان طبیعی دارای حالت شیشه‌ای است و رنگ آن سفید یکدست نیست.

لمینت دندان بهتر است یا بلیچینگ؟

لمینت برای ترمیم و زیبایی دندان انجام می‌شود، اما بلیچینگ تنها برای سفید کردن دندان‌هاسـت. بنابراین، بلیچینگ برای افرادی مناسب است که فرم دندان‌هایشان مشکلی ندارد و تنها به دنبال سفید شدن دندان هستند.

آیا لمینت تک دندان قابل انجام است؟

اگر تنها یکی از دندان‌ها به اصلاح نیاز داشته باشد، می‌توان از یک واحد لمینت برای سازگار کردن آن دندان با سایر دندان‌های طبیعی استفاده کرد. لمینت و کامپوزیت دندان راه‌حل سریع و مناسب برای بهبود ظاهر و زیبایی دندان‌ها هستند و می‌توانند طرح لبخند شما را برای طولانی مدت اصلاح کنند.

آیا لمینت‌های دندان در برابر لکه مقاوم هستند؟

بله، لمینت‌های دندان عموما در برابر لکه مقاوم هستند. لمینت از پرسلن یا سرامیک ساخته می‌شود که در برابر مواد رنگی رایج مانند چای و قهوه مقاوم بوده و دارای خاصیت ضدلک است. اما با این وجود، در صورت عدم مراقبت صحیح ممکن است در طول زمان لکه‌دار شود.

آیا لمینت دندان در صورت آسیب قابل ترمیم است؟

اگر لمینت دندان دچار آسیب‌هایی همچون بریدگی یا ترک خوردگی شود، ممکن است امکان ترمیم آن وجود نداشته باشد. اما اگر لمینت بدون شکستگی از دندان جدا شده باشد، دندانپزشک ممکن است بتواند آن را مجددا بچسباند. اگر لمینت به شدت آسیب دیده باشد نیز به تعویض نیاز دارد.

آیا فرآیند لمینت دندان برگشت‌پذیر است؟

فرآیند لمینت دندان برگشت‌پذیر نیست، زیرا برای نصب آن مقدار کمی از مینای دندان برداشته می‌شود تا فضایی برای نصب لمینت فراهم شود. هنگامی که مینای دندان برداشته شود، دیگر جایگزین نخواهد شد. بنابراین، نصب لمینت دندان به هیچ وجه برگشت‌پذیر نیست و تنها می‌توان آن را تعویض کرد.

آیا لمینت دندان ظاهری طبیعی دارد؟

لمینت دندان طوری طراحی شده است که تا حد امکان طبیعی باشد. لمینت دندان به صورت سفارشی ساخته می‌شود تا متناسب با دندان‌ها باشد و به قدری نازک است که احساس ناراحتی و حجیم شدن به شما نخواهد داد. با این حال، ممکن است کمی طول بکشد تا برخی افراد به داشتن لمینت روی دندان‌های خود عادت کنند.

آیا نصب لمینت دندان درد دارد؟

فرآیند نصب لمینت دندان دردناک نیست. معمولا دندانپزشک برای تراشیدن دندان از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند، بنابراین دردی را احساس نخواهید کرد. البته برخی بیماران ممکن است بعد از نصب لمینت برای چند روز دچار حساسیت دندان شوند که این مشکل خیلی سریع رفع خواهد شد.

آیا لمینت دندان می تواند جایگزین دندان‌های از دست رفته شود؟

خیر، لمینت‌های دندانی برای بهبود ظاهر دندان‌های موجود به جای جایگزینی دندان‌های از دست رفته استفاده می‌شوند. برای دندان‌های از دست رفته، سایر روش های دندانپزشکی مانند ایمپلنت دندان، بریج یا پروتز توصیه می‌شود.

جایگزین‌های لمینت دندان چیست؟

چندین روش جایگزین برای لمینت دندان وجود دارد. کامپوزیت یک روش جایگزین لمینت است که از رزین همرنگ دندان ساخته می‌شود. اگر تنها به سفید کردن دندان نیاز داشته باشید، بلیچینگ می‌تواند جایگزین مناسبی باشد. روکش دندان نیز برای دندان‌هایی که بخش زیادی از ساختار خود را از دست داده‌اند، گزینه کاربردی است.

آیا لمینت دندان می‌تواند دندان‌های لب‌پر شده را ترمیم کند؟

بله، از لمینت‌های دندانی می‌توان برای ترمیم دندان‌های لب پر شده استفاده کرد.

ضخامت لمینت دندان چقدر است؟

ضخامت لمینت‌های دندان به طور کلی حدود ۰.۵ تا ۰.۶ میلی‌متر است. انواع بسیار نازکی از لمینت دندان نیز وجود دارد که به لومنیر معروف هستند و حداکثر ضخامت آنها ۰.۳ میلی‌متر است.

آیا می‌توان از لمینت دندان برای دندان کودکان استفاده کرد؟

استفاده از لمینت دندان روی دندان کودکان معمولا انجام نمی‌شود، زیرا این درمان دائمی است و به مراقبت مداوم نیاز دارد. اغلب درمان‌های دیگری مانند سیلانت برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان توصیه می‌شود.

آیا لمینت‌های دندان در حین نصب نیاز به بیهوشی دارند؟

خیر، قرار دادن لمینت‌های دندان معمولا به بی‌حسی موضعی نیاز دارد تا از راحتی بیمار در طول تراش و نصب اطمینان حاصل شود.

آیا می توان لمینت دندان را با سایر درمان‌های زیبایی انجام داد؟

بله، به عنوان مثال می‌توان پیش از لمینت دندان از بلیچینگ برای دندان‌هایی که در برابر سفید شدن مقاوم هستند، استفاده کرد. پس از قرار دادن لمینت‌های دندان، نمی‌توان رنگ دندان را تغییر داد، بنابراین هرگونه درمان باید پیش از قرار دادن لمینت انجام شود.

آیا لمینت دندان تحت پوشش بیمه دندانپزشکی است؟

لمینت به عنوان روش زیبایی در نظر گرفته می‌شود و معمولا تحت پوشش بیمه دندانپزشکی نیست. با این حال، همیشه بهترین کار این است که با ارائه دهنده بیمه خود مشورت کنید تا متوجه شوید چه درمان‌هایی تحت پوشش طرح بیمه شما قرار می‌گیرند.

آیا می‌توان از لمینت دندان برای ایمپلنت دندان استفاده کرد؟

خیر، لمینت دندان روی دندان‌های طبیعی برای بهبود ظاهر آنها استفاده می‌شود و روی ایمپلنت قابل نصب نیست. ایمپلنت جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته است و کاربرد آن با لمینت تفاوت دارد.

آیا لمینت دندان در برابر لکه‌های قهوه یا چای مقاوم است؟

بله، لمینت دندان از موادی با تکنولوژی بالا ساخته شده است که برخلاف دندان‌های طبیعی در برابر لکه شدن مقاوم است. با این حال، رعایت بهداشت دهان و دندان برای حفظ بهتر ظاهر لمینت شما همچنان مهم است.

آیا می‌توان از لمینت دندان برای ترمیم دندان‌های فرسوده استفاده کرد؟

بله، از لمینت دندان می‌توان برای ترمیم دندان‌های فرسوده استفاده کرد. لمینت می‌تواند ترک‌خوردگی، لب‌پر شدن، ناهمواری لبه دندان یا هر نوع آسیبی را پنهان کند. با این حال، لمینت دندان برای افرادی که دندان‌های ضعیف و پوسیده دارند، گزینه مناسبی نیست.

آیا لمینت دندان می‌تواند ظاهر دندان‌های کوچک را اصلاح کند؟

بله، از لمینت دندان می‌توان برای بهبود ظاهر دندان‌های کوچک استفاده کرد. لمینت دندان می‌تواند رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان‌ها را تغییر دهد تا لبخند شما را زیباتر کند.

اگر از نتایج راضی نباشم آیا می‌توان لمینت دندان را برداشت؟

خیر، لمینت دندان یک درمان دائمی است و پس از نصب به راحتی قابل برداشتن نیست، زیرا این فرآیند شامل برداشتن مقدار کمی از مینای دندان است. بنابراین، اگر از نتایج راضی نیستید، حذف آنها کار ساده‌ای نیست. بنابراین، انتظارات خود را پیش از عمل با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

آیا لمینت دندان می تواند باعث حساسیت دندان شود؟

بله لمینت دندان می‌تواند باعث حساسیت دندان شود، زیرا فرآیند نصب آن شامل برداشتن مقدار کمی از مینای دندان است که ممکن است منجر به حساسیت شود. با این حال، این حساسیت معمولا موقتی است و با گذشت زمان کاهش پیدا می‌کند.

آیا لمینت دندان می‌تواند دندان‌هایی را که بر اثر پوسیدگی آسیب دیده‌اند را ترمیم کند؟

لمینت دندان را می‌توان برای پنهان کردن آسیب‌های ناشی از پوسیدگی استفاده کرد، اما درمان پوسیدگی محسوب نمی‌شود. اگر دندانی دارای پوسیدگی باشد، باید پوسیدگی را پیش از قرار دادن لمینت درمان کرد. در برخی موارد، درمان ‌های دیگری مانند پرکردن، روکش یا کانال ریشه ممکن است ضروری باشد.

برای نصب لمینت دندان چند جلسه لازم است؟

نصب لمینت دندان معمولا به دو جلسه دندانپزشکی نیاز دارد. اولین ویزیت برای آماده‌سازی دندان‌ها و ویزیت دوم برای قرار دادن نهایی لمینت‌ها است. با این حال، تعداد دقیق بازدیدها بر اساس هر مورد و نوع خاصی از لمینت‌های مورد استفاده، متفاوت خواهد بود.

آیا لمینت دندان برای افرادی که دندان‌های حساس دارند، مناسب است؟

لمینت دندان ممکن است برای افرادی که دارای حساسیت دندان هستند، گزینه مناسبی نباشد. فرآیند نصب لمینت دندان شامل برداشتن مقدار کمی از مینای دندان است که می‌تواند منجر به بروز حساسیت شود. بنابراین، پیش از تصمیم‌گیری در مورد نصب لمینت دندان، حساسیت دندانی خود را با دندانپزشک در میان بگذارید.

آیا لمینت دندان در برابر شکستن یا ترک خوردن مقاوم است؟

لمینت دندان از مواد بادوام و مستحکم ساخت می‌شود، اما به طور کامل در برابر شکستگی یا ترک خوردگی مقاوم نیست. عواملی مانند مواد لمینت، فشار وارد بر آن و عاداتی مانند دندان قروچه می‌توانند بر افزایش خطر ترک یا شکستگی تاثیر بگذارند.

آیا لمینت دندان برای افراد مبتلا به دندان قروچه (بروکسسیم) مناسب است؟

لمینت دندان ممکن است بهترین انتخاب برای افراد مبتلا به دندان قروچه نباشد. زیرا فشار ناشی از ساییدن دندان‌ها به طور بالقوه می‌تواند به لمینت آسیب برساند و منجر به شکستن یا ترک خوردن آن شود. با این حال، استفاده از محافظ دهان، استحکام لمینت را در بیماران مبتلا به دندان قروچه افزایش می‌دهد.

آیا می توان از لمینت دندان برای پوشاندن دندان‌های پرشده یا لکه‌های قدیمی استفاده کرد؟

بله. لمینت به طور سفارشی از مواد همرنگ دندان ساخته می‌شود که برای پوشاندن دندان‌ها طراحی شده‌ و رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان‌ها را تغییر می‌دهد. لمینت دندان می‌تواند هر گونه لکه یا تغییر رنگ را پنهان کند.

آیا لمینت دندان برای افرادی که سابقه بیماری لثه دارند، گزینه مناسبی است؟

لمینت دندان ممکن است برای افرادی که سابقه بیماری لثه دارند، گزینه مناسبی نباشد. بنابراین به افرادی که دارای دندان‌های ضعیف و پوسیده و یا مبتلا به پریودنتیت هستند، توصیه نمی‌شود. برای نصب لمینت دندان باید دندان و لثه‌های سالم داشته باشید.

آیا لمینت دندان برای افرادی که عادت به جویدن ناخن یا خودکار دارند، گزینه مناسبی است؟

افرادی که عادت به جویدن ناخن یا خودکار دارند، باید پس از نصب لمینت دندان محتاط باشند. جویدن ناخن یا قلم، فشار زیادی به دندان‌های شما وارد می‌کند که به طور بالقوه می‌تواند به لمینت‌ها آسیب برساند و منجر به شکستگی یا ترک خورگی آنها شود.

آیا لمینت دندان برای افرادی که سابقه درمان ریشه دارند، مناسب است؟

 اگر دندانی که تحت درمان ریشه قرار گرفته است، محکم و سالم باشد، لمینت دندان قابل انجام خواهد بود. البته بهتر است این موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارید تا با معاینه دندان‌ها تشخیص دهد که آیا امکان نصب لمینت برای شما وجود دارد یا خیر.

آیا لمینت دندان برای افرادی که دندانشان آسیب دیده، مناسب است؟

لمینت دندان برای بهبود ظاهر دندان‌هایی که دچار تروما یا آسیب شده‌اند، قابل استفاده است، زیرا می‌تواند شکستگی، ترک خوردگی، لب‌پر شدن و یا هر نوع آسیبی را پنهان کند.

آیا می‌توان از لمینت دندان برای بهبود ظاهر دندان‌هایی که با دارو تغییر رنگ داده‌اند، استفاده کرد؟

بله، از لمینت دندان می‌توان برای بهبود ظاهر دندان‌هایی که بر اثر عوامل مختلف مانند تتراسایکلین یا سایر داروها لکه‌دار شده‌اند، استفاده کرد. لمینت دندان هر گونه لکه یا تغییر رنگی را می‌پوشاند.

مشاوره تلفنی