پروتز ثابت و متحرک

هنگامی که فرد یک یا چند دندان خود را از دست بدهد، ممکن است به این خاطر با مجموعه متنوعی از مشکلات مواجه شود. به این ترتیب ممکن است فرد اعتماد به نفس خود را در ارتباط با طرح لبخند خود از دست داده و با مشکلات خاص در ارتباط با صحبت کردن و مصرف غذاهای خاص مواجه شود. در حقیقت دندان‌های مصنوعی ابزارهای سفارشی ساخته شده برای جایگزینی با دندان‌های از بین رفته و بازیابی ظاهر و عملکرد عادی دندان‌ها در دهان هستند.

انواع دندان مصنوعی چیست؟


دندان‌های مصنوعی ثابت

 

دندان مصنوعی ثابت یک نوع ترمیم ثابت دندان است که برای جایگزینی و پوشاندن کل سطح دندان یا بخشی از آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. عملکرد اصلی دندان‌های مصنوعی ثابت جایگزینی یک یا چند دندان از بین رفته و بازیابی عملکرد جویدن و لبخند زدن عادی فرد است. دندان‌های مصنوعی ثابت شامل روکش‌های خاص، اینله دندان و بریج هستند. این روکش‌ها در حقیقت کل ساختار دندان را بازیابی کرده و زمانی استفاده می‌شوند که پوسیدگی بخش زیادی از دندان را از بین برده و پرکردگی دندان بیش از حد بزرگ باشد. همچنین از اینله برای بازیابی سطح یک یا چند دندان استفاده می‌شود. در نهایت بریج دندان برای جایگزینی یک یا چند دندان از بین رفته در دهان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دندان‌های مصنوعی متحرک

 

در این حالت امکان خارج کردن دندان مصنوعی از دهان به سادگی در طول روز وجود دارد. این نوع دندان مصنوعی زمانی استفاده می‌شود که دندان‌های باقیمانده در دهان بیمار برای نگه داشتن یک دندان مصنوعی ثابت کافی نباشند. دندان مصنوعی متحرک می‌تواند کامل یا جزئی باشد. دندان‌های مصنوعی کامل دندان‌هایی هستند که تقریباً برای جایگزینی تمام دندان‌های بیمار استفاده می‌شوند. هنگامی که از انواع دندان مصنوعی کامل استفاده می‌شود، امکان پخش متناسب نیروی ناشی از جویدن به‌طور یکنواخت در کل دهان وجود داشته و فشار وارد شده به بافت استخوانی کاهش پیدا می‌کند. دندان‌های مصنوعی جزئی از طریق قلاب یا بند به سایر دندان‌های باقیمانده در دهان متصل می‌شوند. انواع دندان‌های مصنوعی متحرک به شرح زیر هستند:

دندان مصنوعی کامل

 

یکی از انواع دندان مصنوعی، دندان مصنوعی کامل است؛ دندان مصنوعی کامل زمانی استفاده می‌شود که تمام دندان‌های فرد از بین رفته باشند. دندان مصنوعی کامل از یک ماده پلاستیکی به رنگ دندان ساخته می‌شود تا به این ترتیب امکان بازیابی بافت لثه و نگه داشتن آن در دهان وجود داشته باشد. قبلاً برای نگه داشتن دندان‌های مصنوعی در دهان از اتصالات مخصوص در لثه استفاده می‌شد. علاوه بر این امکان نگه داشتن دندان مصنوعی کامل در دهان از طریق ایمپلنت دندان کاشته شده در استخوان فک نیز وجود دارد. به هر حال توجه داشته باشید هزینه درمان با این روش گران‌تر از دندان‌های مصنوعی سنتی می‌باشد.

دندان‌های مصنوعی جزئی

 

دندان‌های مصنوعی جزئی فقط زمانی استفاده می‌شوند که برخی از دندان‌ها در دهان از بین رفته باشند. دندان‌های مصنوعی جزئی می‌توانند از یک پایه پلاستیکی یا یک چارچوب فلزی ساخته شوند که از طریق آن‌ها نگه داشتن دندان‌های مصنوعی در دهان امکان پذیر می‌شود. این نوع از دندان‌های مصنوعی از طریق گیره در دهان حفظ شده و به دقت به دندان‌های طبیعی باقیمانده در دهان متصل می‌شوند. دندان‌های مصنوعی جزئی مبتنی بر یک چارچوب فلزی دارای طراحی سنتی هستند و به خاطر استفاده از فلز به صورت محکم و قوی در دهان قرار می‌گیرند. دندان‌های مصنوعی جزئی پلاستیکی معمولاً به صورت اورژانسی یا موقت در دهان بیمار برای جایگزینی دندان‌های از بین رفته استفاده می‌شوند و به این ترتیب ترمیم لثه‌ها و استخوان قبل از ساخت دندان مصنوعی نهایی امکان پذیر خواهد شد.

دندان‌های مصنوعی فوری

دندان‌های مصنوعی فوری معمولاً بلافاصله پس از کشیدن دندان‌ها در دهان بیمار قرار می‌گیرد. دندان مصنوعی فوری در بهترین حالت می‌تواند یک ابزار موقتی تا زمان آماده شدن دندان‌های مصنوعی دائمی و تکمیل فرآیند ترمیم بافت استخوان و لثه باشد.

دندان‌های مصنوعی چگونه ساخته می‌شوند؟


دندان‌های مصنوعی کامل سنتی در حدود ۸ تا ۱۲ هفته پس از کشیدن دندان‌ها یا از بین رفتن آن‌ها ساخته می‌شوند. این فرآیند با قالب گیری از وضعیت دهان و دندان‌های فرد و ارسال قالب برای لابراتوار شروع می‌شود. دندان‌پزشک و تکنیسین لابراتوار در ادامه ساخت دندان‌های مصنوعی را با استفاده از قالب‌ها شروع کرده و در پایان هر مرحله دندان‌های مصنوعی ساخته شده در دهان بیمار امتحان می‌شود تا از مناسب بودن آن‌ها و نیز قرارگیری صحیح دندان‌ها بر روی یکدیگر اطمینان حاصل شود. به این منظور لازم است بیمار به مدت حدود ۴ تا ۵ هفته به مطب دندان‌پزشک هفته‌ای یک بار مراجعه نماید. همچنین پس از تکمیل دندان‌های مصنوعی، لازم است بیمار پس از گذشت ماه اول دوباره به مطب دندان‌پزشک مراجعه کند تا به این ترتیب اصلاحات لازم بر روی دندان‌های وی صورت گیرد.

دندان‌های مصنوعی فوری قبل از کشیدن دندان‌ها ساخته شده و در همان روز کشیدن دندان‌ها در دهان بیمار قرار می‌گیرند. گاهی اوقات دندان‌های عقب دهان در ابتدا کشیده شده و دندان‌های جلو تا زمان آماده شدن دندان‌های مصنوعی در دهان بیمار باقی می‌ماند. این نوع دندان‌های مصنوعی با بافت استخوان و لثه هماهنگی زیاد ندارند و به همین خاطر معمولاً لازم است اصلاحات زیادی در طول مراحل ترمیم بافت لثه و استخوان بر روی دندان‌های مصنوعی انجام شود.

آیا لازم است از چسب برای نگه داشتن دندان‌های مصنوعی در دهان استفاده شود؟


چسب دندان مصنوعی یک روش برای نگه داشتن دندان‌های مصنوعی در دهان به جای استفاده از گیره یا اتصالات مخصوص است. به این ترتیب افراد می‌توانند مقادیر کمی از این چسب‌ها را به صورت یکنواخت بر روی سطح دندان مصنوعی قرار داده و به این ترتیب پایداری و ثبات دندان مصنوعی را در دهان خود افزایش دهند. توجه داشته باشید نباید از این چسب‌ها به عنوان یک روش جایگزین برای نگه داشتن دندان‌های مصنوعی ضعیف در دهان یا برای اجتناب از معاینات منظم دندانپزشکی استفاده شود.

طول مدت دوام و ماندگاری دندان‌های مصنوعی چقدر است؟


در صورتی که از دندان‌های مصنوعی به خوبی مراقبت شود، دندان‌های مصنوعی می‌بایست حداقل ۵ سال دوام و ماندگاری داشته باشند. با گذشت زمان، استخوان فک تحلیل رفته و باعث می‌شود دندان مصنوعی در دهان لق شود. مقدار ایجاد این شرایط برای افراد متفاوت است، اما کنترل آن از طریق ملاقات‌های منظم با دندان‌پزشک برای اطمینان از مناسب بودن نحوه قرارگیری دندان‌های مصنوعی در دهان امکان پذیر می‌باشد. توجه داشته باشید استفاده از دندان‌های مصنوعی نامناسب می‌تواند باعث افزایش سرعت تحلیل استخوان شود. علاوه بر این برای افزایش دوام و ماندگاری دندان‌های مصنوعی، دندان‌پزشک اغلب از یک هماهنگ کننده برای تنظیم سطح داخل دندان‌های مصنوعی با بافت دهان استفاده خواهد کرد.

مراقبت از دندان‌های مصنوعی


تمام انواع دندان‌های مصنوعی نیاز به مراقبت و تمیز کردن منظم دارند تا به این ترتیب بتوان از مشکلات بعدی در ارتباط با سلامت دهان و دندان جلوگیری کرده و طول مدت دوام و ماندگاری دندان‌های مصنوعی را تا حد ممکن افزایش داد. اقدامات مراقبتی مورد نیاز برای دندان‌های مصنوعی به شرح زیر هستند:

 • خارج کردن دندان‌های مصنوعی از دهان و شستشوی آن‌ها پس از هر بار غذا خوردن. به این منظور لازم است دندان مصنوعی زیر جریان آب قرار گرفته و مواد غذایی و سایر ذرات باقیمانده بر روی آن پاک شود. در این حالت معمولاً از یک حوله یا پوشش نرم در ظرف‌شویی استفاده شده یا ظرف‌شویی با مقداری آب پر می‌شود تا به این ترتیب در صورت رها شدن تصادفی دندان‌های مصنوعی از دست فرد به آن آسیب جدی وارد نگردد.
 • دست زدن و تمیز کردن دندان مصنوعی با دقت مناسب. در این حالت لازم است مطمئن شویم دندان‌های مصنوعی خم نشده یا در نواحی پلاستیکی یا گیره‌ها در هنگام تمیز کردن دچار آسیب نشوند.
 • تمیز کردن ناحیه داخل دهان پس از خارج کردن دندان‌های مصنوعی. برای تمیز کردن دندان‌های طبیعی لازم است از مسواک‌های دارای موهای نرم و گاز استریل یا مسواک مخصوص برای تمیز کردن زبان، گونه و سقف دهان (کام) استفاده شود.
 • مسواک زدن دندان‌های مصنوعی حداقل برای یک بار در روز. دندان‌های مصنوعی می‌بایست به صورت روزانه با غوطه‌ور کردن آن‌ها در آب و مسواک زدن با محلول‌های غیر ساینده تمیز شوند تا به این ترتیب ذرات مواد غذایی، پلاک‌ها و جرم‌های ایجاد شده بر روی دندان‌های مصنوعی پاک شود. در صورتی که برای نگه داشتن دندان‌های مصنوعی در دهان از چسب مخصوص استفاده شود، لازم است شیارهای دندان مصنوعی در برابر لثه‌ها به خوبی تمیز شوند تا به این ترتیب هر گونه چسب باقیمانده در این شیارها پاک شود. در هیچ شرایطی نباید از تمیز کننده دندان مصنوعی در دهان استفاده کرد.
 • غوطه‌ور کردن دندان‌های مصنوعی در آب یا محلول مخصوص در طول شب. اکثر موارد دندان‌های مصنوعی نیاز به نگهداری در محیط مرطوب دارند تا به این ترتیب ظاهر آن‌ها حفظ شده و از خشک شدن آن‌ها جلوگیری شود. به این منظور لازم است دندان‌های مصنوعی در آب یا محلول مناسب در طول شب قرار گیرند. برای اطلاع از روش مناسب برای نگهداری دندان‌های مصنوعی در طول شب می‌توان با دندان‌پزشک مشورت و صحبت کرد. علاوه بر این در هنگام استفاده از محلول‌های نگه‌دارنده دندان مصنوعی لازم است به توصیه‌های درج شده بر روی جعبه یا بسته‌بندی محلول توجه شود.
 • شستشوی دندان‌های مصنوعی قبل از برگرداندن آن‌ها به دهان. انجام این کار به‌طور خاص زمانی لازم است که دندان مصنوعی در طول شب در محلول نگه‌دارنده قرار گرفته باشد. این محلول‌ها ممکن است حاوی مواد شیمیایی مضر و خطرناک بوده و باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ، سوختگی یا درد در صورت بلعیدن و فرو بردن در حلق شوند.
 • زمان بندی جلسات ملاقات منظم با دندان‌پزشک. در این رابطه دندان‌پزشک توصیه‌های لازم را درباره جلسات مورد نیاز برای ملاقات در اختیار بیمار قرار می‌دهد. در این جلسات وضعیت دندان‌های مصنوعی مورد بررسی قرار گرفته و این دندان‌ها به صورت حرفه‌ای تمیز می‌شوند. در حقیقت دندان‌پزشک می‌تواند از قرارگیری مناسب دندان‌ها در دهان بیمار مطمئن شده و راحتی بیمار در طول استفاده از دندان‌های مصنوعی کمک کند. علاوه بر این دندان‌پزشک می‌تواند وضعیت داخل دهان بیمار و بافت‌های آن را بررسی کرده و از سلامت آن‌ها مطمئن گردد.
 • ملاقات با دندان‌پزشک در موارد لق شدن دندان‌های مصنوعی. در صورت لق شدن دندان‌های مصنوعی لازم است بلافاصله با دندان‌پزشک ملاقات شود. در حقیقت لق شدن دندان‌های مصنوعی می‌تواند باعث ایجاد التهاب، عفونت و زخم در دهان بیمار شود.

برخی از فعالیت‌هایی که لازم است از انجام آن‌ها در هنگام استفاده از دندان‌های مصنوعی خودداری شود به شرح زیر هستند:

 • استفاده از مواد تمیز کننده ساینده. در این حالت نباید از مسواک‌های دارای موی زبر و مواد تمیز کننده و خمیردندان‌های قوی استفاده شود. در حقیقت این مواد بسیار ساینده بوده و در عمل می‌توانند به دندان‌های مصنوعی و ساختارهای آن آسیب وارد کنند.
 • خمیردندان‌های سفید کننده. خمیردندان‌هایی که به عنوان سفید کننده تبلیغ می‌شوند، معمولاً ساینده بوده و نباید از آن‌ها برای تمیز کردن دندان‌های مصنوعی استفاده شود.
 • مصرف محصولات حاوی مواد بلیچینگ (سفید کننده). از مواد بلیچینگ برای دندان‌های مصنوعی نباید استفاده شود زیرا انجام این کار می‌تواند ضعیف شدن دندان‌های مصنوعی و تغییر رنگ آن‌ها را به همراه داشته باشد. همچنین نباید دندان‌های مصنوعی دارای اتصال‌های فلزی در محلول‌های حاوی کلورین غوطه‌ور شوند، زیرا انجام این کار می‌تواند باعث لک شدن دندان‌های مصنوعی و خوردگی فلز آن شود.
 • قرار دادن در آب گرم. لازم است افراد از قرار دادن دندان‌های مصنوعی در آب گرم یا آب جوش خودداری نمایند، زیرا انجام این کار می‌تواند به دندان مصنوعی آسیب وارد کند.

هزینه دندان‌های مصنوعی چقدر است؟


هزینه دندان‌های مصنوعی به مجموعه مختلفی از عوامل همچون مواد استفاده شده در ساخت دندان مصنوعی بستگی دارد. علاوه بر این تفاوت زیادی بین انواع مختلف دندان‌های مصنوعی وجود دارد. به این ترتیب هر چه دندان مصنوعی کوچک‌تر و ساده‌تر باشد، هزینه آن کمتر و فرآیند ساخت آن سریع‌تر خواهد بود. همچنین هر چه طراحی دندان مصنوعی پیچیده‌تر باشد، طول مدت ساخت آن بیشتر بوده و هزینه آن نیز به‌طور خاص افزایش پیدا خواهد کرد.

ایمپلنت فوری

مشاوره تلفنی